Działająca w pięciu miastach, w tym również w Poznaniu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej od czerwca będzie uniwersytetem.
Nasz sukces jest godny najwyższego uznania i chylę czoła przed wszystkimi, którzy się do tego przyczynili – mówi prof. Andrzej Eliasz, Rektor – jestem przekonany, że nowa nazwa uczelni wzmocni uzasadnioną dumę z pracy i studiów w Uniwersytecie SWPS.
Jak podkreślają pracownicy SWPS, uczelnia ta od samego początku dowodziła swoimi osiągnięciami, że rozróżnienie na uczelnie publiczne i niepubliczne powinien zastąpić po prostu podział na uczelnie dobre i złe.
Nie każda szkoła wyższa może ubiegać się o zmianę nazwy uczelni na uniwersytet. Jet to możliwe tylko, gdy posiada sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w co najmniej czterech dyscyplinach.
Obecnie na SWPS kształci się ponad 15.000 studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w 5 dyscyplinach: psychologii, kulturoznawstwie, socjologii, prawie i literaturoznawstwie. Dzięki temu może zmienić nazwę na uniwersytet. Oficjalna nazwa uczelni brzmi teraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, w skrócie Uniwersytet SWPS.
Założycielom SWPS zależało na stworzeniu akademickiej uczelni, z której pracownicy i studenci byliby dumni, i z którą by się w pełni utożsamiali – podkreśla Andrzej Eliasz – kamieniem węgielnym SWPS przy jej tworzeniu było nastawienie na bardzo wysoką jakość dydaktyki i badań naukowych na poziomie światowym oraz pragnienie stworzenia bardzo dobrego zaplecza organizacyjnego.
Rektor dodał również, że takie założenie przyczyniło się do formowania kultury pracy, która przyciągała najlepszych. Podkreślił też, że spełnienie tych dążeń nie byłoby możliwe bez talentów i zaangażowania pracowników wszystkich działów oraz studentów SWPS.
SWPS będzie siódmym uniwersytetem w Poznaniu po UAM, Politechnice Poznańskiej oraz Uniwersytetach Ekonomicznym, Przyrodniczym, Medycznym oraz Artystycznym.
Nie ma w języku polskim takiego słowa jak: Humanistycznospołeczny, Powinna być przy wyborze nazwy uwzgędniona poprawność językowa.
Nazwa jest poprawna i skonsultowana z wybitnymi językoznawcami. Cytując naszego JM Rektora: “W takich przymiotnikach, bez łącznika pośrodku, pierwszy człon dookreśla drugi, który nadaje zasadniczy sens, jak np. kolor perłowoszary jest kolorem szarym o odcieniu perłowym. Jesteśmy uniwersytetem społecznym z nachyleniem humanistycznym.”