Aglomeracja

System pomocy dla seniorów – trwa nabór!

Teleopieka dla seniorów  Foto: Urząd Miasta Poznania

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej dwa stowarzyszenia przygotowały dla seniorów program teleopieki, całodobowej usługi umożliwiającej wezwane pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz systematyczny kontakt z teleopiekunem.

Teleopieka dla seniorów Foto: Urząd Miasta Poznania

Uczestnik programu zostanie wyposażony w bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz prosty w obsłudze głośnomówiący aparat telefoniczny. Dzięki temu zestawowi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (np. duszności, zawroty głowy, upadek) senior może prosty sposób skontaktować się z Teleasystentem, który podejmuje odpowiednie działania – np. wzywa służby ratunkowe, powiadamia sąsiada posiadającego klucze.

W trakcie wykonania połączenia przez guzik alarmowy (tak zwane „połączenie czerwone”) Teleasystentowi wyświetla się karta informacyjna o danym uczestniku. To rozwiązanie pozwala na przekazanie kluczowych informacji służbom medycznym (np. o przyjmowanych lekach, alergiach, możliwościach wejścia do budynku itp.). Te informacje ustala z seniorem Asystent, który kwalifikuje seniora do projektu i szkoli z obsługi sprzętu umożliwiającego wezwanie pomocy.

W ramach Teleopieki senior może korzystać również z tak zwanych połączeń zielonych, czyli rozmów towarzyskich z Teleasystentem, np. jeśli doskwiera mu samotność lub potrzebuje dodatkowych informacji. Ponadto raz w tygodniu Teleasystenci sami inicjują rozmowę z podopiecznym, aby sprawdzić jak się czuje i czy jego sytuacja nie uległa pogorszeniu.

W ramach projektu seniorzy będą mogli także skorzystać ze wsparcia zespołu medycznego i porad prawnych ze strony Rzecznika Praw Osób Starszych i/lub Niepełnosprawnych

Ponadto istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia wolontariuszy, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób samotnych, niewychodzących z domu. Wolontariat towarzyszący polega na systematycznych odwiedzinach i wspólnym spędzaniu czasu. Senior jest zawsze odwiedzany przez tego samego wolontariusza dzięki czemu mogą się lepiej poznać i nawiązać głębszą relację.
Wspólne spędzanie czasu polegać może na rozmowie, czytaniu książek i prasy, dotrzymaniu towarzystwa, wspólnych aktywnościach (wyjścia na spacer, korzystanie z kultury), a także pomocy w drobnych sprawach życia codziennego. Wolontariusze w czasie spotkań z uczestnikami projektu mogą korzystać z tabletów z Internetem np. do treningów pamięci, gier słownych i innych aplikacji mających na celu aktywizowanie seniora/osobę niepełnosprawną oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Projektem objęci są seniorzy mieszkający samotnie lub sami przez większą część dnia, będący w trudnej sytuacji życiowej z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności. O tym, czy senior kwalifikuje się do projektu decyduje Asystent – pracownik projektu.

Projekt realizowany na terenie Poznania oraz gmin: Stęszew, Suchy Las, Kórnik, Buk, Kleszczewo, Dopiewo, Kostrzyn. Centrum Teleopieki działa 24 godziny na dobę, również w niedziele i święta. Udział w projekcie jest bezpłatny. Realizowany przez stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy FLANDRIA oraz Stowarzyszenie Medycyna Polska, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 20114-2020

Teleopieka dla seniorów Foto: Urząd Miasta Poznania


Jak się zgłosić?
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00
Nowe Miasto – Tel. 518 301 265, 518 301 215
Wilda – Tel. 518 301 525
Jeżyce – Tel. 518 301 932
Stare Miasto – Tel. 518 301 641
Grunwald – Tel. 518 301 796

Użyte w artykule zdjęcia: Urząd Miasta Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz