O tytuł Mistrza Polski zmierzą się w tym tygodniu najlepsi szachiści z kraju. 90 lat od czasu pierwszego turnieju, arcymistrzowie królewskiej gry ponownie rozegrają swoje partie o złoty medal na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest to podwójny jubileusz, ponieważ Uniwersytet także obchodzi w tym roku swoje 90-cio lecie.
Czuję się zaszczycony, mogąc gościć czołówkę polskich szachistów. Ufam, że w murach uczelni będziecie czuć się jak u siebie. Życzę wszystkim dobrych partii – powiedział prof. Jacek Mizerka, prorektor UEP podczas ceremonii rozpoczęcia mistrzostw.
Mistrzostwa Polski w szachach, które rozpoczęły się we wtorek, potrwają do 7 kwietnia. Podczas 9-dniowych zmagań zawodnicy będą grali o pulę nagród o łącznej wartości 120 tys. zł. Oprócz nagród finansowych szachiści zagrają o miejsce w kadrze narodowej na tegoroczną Olimpiadę Szachową.
Szachy to gra umysłowa, dlatego też wiele osób dziwi się, że zalicza się ją do dyscyplin sportowych. Jednak mało kto wie, że gra w szachy wymaga od zawodnika dobrej kondycji fizycznej. Podczas jednej partii, która trwa nawet do kilku godzin, można stracić nawet 2 kilogramy! Jak żaden inny sport szachy uczą umiejętności przydatnych nie tylko w codziennym życiu, ale również w prowadzeniu biznesu czy w nauce – wielu menedżerów potwierdza, że znajomość strategii szachowych pomaga im w negocjacjach biznesowych.
Pionek jest czasami ważniejszy od hetmana. To jest chyba w tej grze najbardziej fascynujące, że nie siła figury, tylko jej strategiczna pozycja może decydować o sukcesie – o zaletach szachów opowiadał poseł Tadeusz Cymański, jeden z gości tegorocznych mistrzostw.
Najwięcej tytułów mistrzowskich w tym sporcie ma na swoim koncie poznaniak Włodzimierz Schmidt, który zdobył siedem złotych medali. Natomiast najbardziej utytułowaną polską zawodniczką w historii jest Krystyna Hołuj-Radzikowska, która złoto wywalczyła aż dziewięć razy.
Dla kibiców i odwiedzających wstęp na turniej jest wolny.
Dodaj komentarz