Powiat poznański rozpoczyna bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla młodych mieszkańców. W tym roku, po raz pierwszy program skierowany jest również do chłopców. Chętnych przyjmie kilkanaście gminnych placówek medycznych. Dotychczas z akcji, na które powiat wydał 3,8 miliona złotych, skorzystało blisko 9 tysięcy dzieci. Szacuje się, że szczepionki, po podaniu zalecanych 3 dawek, zmniejszają ryzyko zachorowania nawet do 90 procent.
Program szczepień ochronnych dla dziewcząt przeciw HPV realizujemy już od 11 lat. W tym roku rozszerzamy go o nową grupę docelową – chłopców. Planujemy zaszczepić 750 dzieci. – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Tym razem na ich realizację programu przeznaczymy 337 tysięcy złotych.
Szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV będą realizowane od 24 kwietnia br. Skierowane są do zameldowanych na terenie powiatu poznańskiego dziewcząt i chłopców z rocznika 2005 oraz dziewcząt z rocznika 2004, które nie zaszczepiły się lub skorzystały z niepełnego cyklu w ubiegłym roku.
Zapisy rozpoczynają się od środy, 24 kwietnia i prowadzone są zgodnie z harmonogramem spotkań edukacyjno-informacyjnych dla rodziców w poszczególnych gminach. Jeżeli dzieci nie zostaną zapisane podczas zebrania, możliwe jest ich telefoniczne zgłoszenie następnego dnia. Każda gmina ma ustalony limit szczepień.
Warto więc pamiętać o terminach i skorzystać z możliwości dokonania zapisów właśnie na spotkaniach. Są one również doskonałą okazją do rozwiązania wątpliwości dotyczących szczepień i poszerzenia swojej wiedzy między innymi na temat zapobiegania nowotworom szyjki macicy – wyjaśnia Teresa Krause, koordynator szczepień ochronnych
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy. Kojarzy nam się głównie z narządami płciowymi. Jednak może rozwijać się nawet w jamie ustnej. Coraz więcej państw decyduje się więc na objęciem programem nie tylko dziewcząt ale również chłopców.
W lipcu ubiegłego roku brytyjski rząd zapowiedział objęcie programem bezpłatnych szczepień przeciwko HPV w Anglii chłopców, w wieku 12 i 13 lat. Jak zaznaczono, to nie tylko ochroni ich przed rozwojem raka, ale także zwiększy ogólną odporność. Skuteczność szczepień potwierdziła się też w Australii. Z opublikowanych wyników badań wynika, że może być ona pierwszym krajem, który dzięki prowadzonym od ponad 10 lat powszechnym szczepieniom przeciw wirusowi HPV oraz badaniom przesiewowym, w znacznym stopniu zlikwiduje zachorowania na raka szyjki macicy.
Harmonogramy spotkań oraz więcej wiadomości na temat programu można uzyskać od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 61 847 04 54 lub osobiście w siedzibie Edictum ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, I piętro, pok. 120 oraz na stronie internetowej poradni http://edictum.pl/programy/hpv-powiat-poznanski/.
Dodaj komentarz