Jutro rozpoczyna się Budma – największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. Ponad 1000 wystawców z 35 państw zaprezentuje nowości przede wszystkim związane z ekologią i funkcjonalnością.
Setki nowości produktowych, które zostaną zaprezentowane w Poznaniu mają pokazać zmiany jakie zachodzą w podejściu do nowoczesnego budownictwa, bardziej ekologicznego i ekonomicznego.
Budownictwo przyszłości rozpoczyna swój żywot w pracowni architektonicznej. Inteligentny budynek wyłania się wraz z każdym dodanym przez projektanta elementem i każdy z nich ma istotny wpływ na jego wizerunek i funkcjonalność, a docelowo kształt i jakość całej przestrzeni publicznej. Projekt budynku to niezwykle istotny element „większej całości”. I właśnie złożoności całego procesu poświęcona będzie debata architektoniczna w ramach FORUM ARCHITEKTURY. W debacie organizowanej przez Izbę Architektów RP „Jakość przestrzeni publicznej jako wynik działań architekta, inwestora i urzędnika” udział potwierdziło już kilku znanych polskich architektów, a także wiceprezydenci i urzędnicy kilku największych miast.
Specjalnym gościem będzie profesor Renato Rizzi – wielka sława wśród architektów, niepokorny filozof, idący ,,pod prąd” i wyznaczający nowe trendy, twórca m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu, czy też projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Wykład profesora „Myśl i kształt: forma architektury” odbędzie się 30 stycznia 2013r., w godz. 15:30 – 17:00.
Firma BuildGreen stawia ekologiczny budynek w hali MTP, fot: facebook
Budynek samowystarczalny i energooszczędny
Czy możemy wyobrazić sobie budynek samowystarczalny, który nie wymaga przyłączenia do sieci? Tak właśnie wygląda przyszłość budownictwa energooszczędnego. Ważnym elementem ekspozycji specjalnej targów będzie wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego, ale również dającego ogromne możliwości dekoracyjne, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwala na znaczne oszczędności energii przy jednoczesnym zachowaniu ciekawego designu.
Budynki energooszczędne i pasywne coraz częściej i chętniej są brane pod uwagę przy decyzji o zakupie nowego, własnego M. Zastosowane proekologiczne rozwiązania to nie tylko bycie „trendy”, ale przede wszystkim odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Warto również wspomnieć o oszczędnościach, na jakie można liczyć poprzez zastosowanie najnowszej dostępnej technologii.
O tym jaka jest rola architekta w projektowaniu i budowie domów energooszczędnych i pasywnych, na jakie dopłaty można liczyć w nowym programie dofinansowania NFOŚ już od przyszłego roku oraz na wiele innych tematów będzie można porozmawiać podczas Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego.
Glass Box w Paryżu włoskich architektów z Santambrogimilano Foto: facebook/Santambrogiomilano
W nowoczesnych wnętrzach szkło stanowi bardzo ważny element aranżacji i wyposażenia. Szklane ściany, stropy i podłogi, szklane drzwi, szklane meble – dzisiejsze technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na wiele. W praktyce możliwe jest nawet wybudowanie całkowicie szklanego domu. Udowodnili to m.in. architekci z włoskiej pracowni SANTAMBROGIOMILANO, którzy – używając specjalnego szkła koncernu Saint-Gobain – dom taki zaprojektowali i stworzyli.
Targi Budma potrwają do czwartku, 31 stycznia, ekspozycje czynne są d 9:00 do 17:00
Dodaj komentarz