Szlachetna paczka to zazwyczaj wielkie pudło, a w nim, to co potrzebne na co dzień i od święta. Żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne, ale również szczególne potrzeby rodzin, takie jak meble, AGD i sprzęt rehabilitacji oraz szczególne upominki – książka sensacyjna, czerwona apaszka, ciepłe pantofle.
W tym roku paczki dla 1 137 rodzin przygotowywało w Wielkopolsce 33 tysiące osób, w jeden solidny pakunek włączało się średnio 29-30 osób. – Przygotowywanie paczek i zaangażowanie ludzi w projekt jest wydarzeniem społecznym – informuje Łukasz Czapliński, rzecznik projektu w naszym regionie. – Mądrą pomoc organizują grupy ludzi, coraz częściej całe firmy, urzędy, klasy i szkoły. Cieszy nas ogromnie tak duże zainteresowanie mądrą pomocą – dodaje.
Średnia wartość paczki dla jednej rodziny zadeklarowana przez darczyńców w Polsce to 1873 zł. W Wielkopolsce była nieco wyższa i wyniosła ponad 2 000 zł. To wartości oszacowane na podstawie anonimowych deklaracji darczyńców.
Mechanizm Szlachetnej Paczki akcji opiera się na prywatnych darczyńcach, którzy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej potrzebujących z najbliższej okolicy. Potrzeby te są rozpoznawane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych, dzięki czemu każda zainteresowana osoba może przygotować Paczkę dla potrzebujących, po zapoznaniu się z konkretnymi potrzebami. Często ze względu na zróżnicowanie ilościowe potrzebnych artykułów wymienionych w bazie danych dla każdego potrzebującego, darczyńcy Paczki często działają w grupach, np. w rodzinach, grupach przyjaciół, kolegów z miejsca pracy czy klasach szkolnych.
W tegorocznej edycji projekt zjednoczył 617 000 osób. Na tę liczbę składają się darczyńcy, wolontariusze, dobroczyńcy i członkowie rodzin w potrzebie. To już ponad półtora proc. Polaków! W tym roku udało się połączyć ponad dwa razy więcej osób niż rok temu (w 2012 r. ponad 300 tys. osób, w tym 225 tys. darczyńców).
fajna inicjatywa!