W I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Długiej po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi nowatorski kardiowerter-defibrylator. Umożliwia on diagnostykę migotania przedsionków, jedną z najgroźniejszych przyczyn udaru mózgu.
Pacjent, którego poddaliśmy zabiegowi, to 67 letni mężczyzna po zawałach serca, ze znacznie uszkodzoną funkcją skurczową lewej komory. Wszczepione urządzenie pozwoli wykryć różne formy migotania przedsionków oraz dostarczyć informacji o ich częstotliwości i czasie trwania – mówi kardiolog dr hab. med. Przemysław Mitkowski ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, który przeprowadził zabieg.
Pacjenci z migotaniem przedsionków są pięć razy bardziej narażeni na wystąpienie udaru mózgu i trzy razy bardziej – na rozwój niewydolności serca. Standardowe procedury monitorujące: ekg oraz badanie holterowskie są niewystarczające do rozpoznania migotania przedsionków w początkowej fazie ze względu na napadowy charakter arytmii.
Dlatego nowa funkcja wszczepionego urządzenia jest tak ważna i pomocna w profilaktyce przeciwudarowej – dodaje docent Mitkowski.
Migotanie przedsionków (AF) jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca na świecie. Polega na nieskoordynowanym pobudzeniu przedsionków serca, któremu może towarzyszyć szybka częstotliwość rytmu komór. Szacuje się, że 33 miliony ludzi na całym świecie cierpi na AF.
Gratuluję dr -wielkie osiągnięcie. Takich dr potrzeba. Dużo ludzi potrzebuje pomocy .Czekają – Pozdrawiam