POZnań

Tablice dla wyklętych!

Żółnierze wyklęci  Foto:

W południe w krużgankach kościoła oo. Dominikanów odsłonięto dwie nowe tablice pamiątkowe poświęcone “żołnierzom wyklętym” rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i podpułkownikowi Łukaszowi Cieplińskiemu.

Żółnierze wyklęci„Żołnierze Wyklęci”, to ci którzy nie złożyli broni po II wojnie światowej, a dalej walczyli z nowym ustrojem o całkowitą wolność i niepodległość Polski. Ginęli potem w komunistycznych więzieniach, a miejsce ich pochówku pozostawało nieznane nawet najbliższej rodzinie.

Stawiając pomnik Polskiego Państwa Podziemnego zorientowaliśmy się, że Panteon Narodowy przy pobliskim klasztorze dominikańskim poświęcony jest w całości ofiarom terroru niemieckiego w czasie II wojny światowej. Nie było niczego o ofiarach terroru komunistycznego – wyjaśnia Włodzimierz Buczyński inicjator ufundowania tablic

Łukasz Ciepliński to wielka postać wśród żołnierzy wyklętych Wielkopolski. Był absolwentem Korpusu Kadetów w Rawiczu, żołnierzem Września 1939, Organizacji Orła Białego i Armii Krajowej, członek organizacji „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych. Zamordowany został na podstawie wyroku komunistycznego sądu 1 marca 1951 r. Sędziów nie zainteresowało jego oświadczenie: „W czasie śledztwa leżałem skatowany w kałuży własnej krwi… Zeznania te nie są moje”.

Witold Pilecki zaliczany jest do najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej Walczył o granice Polski w 1920 r. i we wrześniu 1939 roku, organizator Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień i organizator oporu w KL Auschwitz, Powstaniec Warszawski, żołnierz AK i 2. Korpusu Polskiego. O swoim śledztwie prowadzonym przez Urząd Bezpieczeństwa mówił że „Oświęcim to była igraszka”. Z Wielkopolską był związany poprzez praktykę w 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich, tu został mianowany oficerem.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz