Czwarty dzień festiwalu przyniósł widzom kolejną dawkę niezapomnianych emocji. Seanse największych hitów tegorocznej edycji ponownie przyciągnęły do sal kinowych tłumy widzów. Filmowa kolacja zachwyciła gości Kina Kulinarnego, a Joe Pantoliano podzielił się z publicznoscią swoimi doświadczeniami związanym z walką z depresją. O śmierci i eutanazji dyskutowali prof. Wiktor Osiatyński oraz dominikanin o. Roman Bielecki.
Kolejny seans nagrodzonego w Berlinie filmu “45 lat” Andrew Haigha wypełnił po brzegi największą salę Multikina 51. To zdecydowanie jeden z największych frekwencyjnych hitów tegorocznego Transatlantyku!
Bardzo dużo osób przyszło także na seanse “Wyników”, “Roku przemocy”, “Bridgend” i “Zaproszenia”. W Muzie widzowie obejrzeli wczoraj sportowe “Valley Uprising” i “Cerro Torre” oraz obraz z sekcji Kino Klasy B i Inne Szaleństwa – “Excess Flesh”, po którym odbyła się rozmowa z reżyserem Patrickiem Kennellym. Na ekranie Kina Rialto widzowie zobaczyli “Gran Torino” oraz “Apostoła”. Ostatni z nich wyświetlono we Francji tylko w dwóch kinach, z uwagi na niebezpieczeństwo ataku islamskich ekstremistów, oburzonych treścią filmu.
Sporo osób zostało także na sali Multikina po pokazie dokumentu “No Kidding? Me Too!” Joe Pantoliano. O pracach nad filmem opowiadał im sam reżyser, który w zabawno-gorzki sposób podsumował swoją karierę. “Wygrać nagrodę Emmy to sukces porównywalny z byciem najwyższym karłem na świecie” – tak Pantoliano skomentował zdobycie tej nagrody w 2003 roku za drugoplanową rolę w “Rodzinie Soprano”.
W poniedziałkowy wieczór widzowie Kina Kulinarnego mogli obejrzeć aż dwa filmy. Długometrażowy “Finding Gaston” to historia Gastona Acurio – szefa kuchni, który jest bohaterem narodowym we własnym kraju. “Sonia’s Dream” to z kolei krótkometrażowy obraz poświęcony Soni Mamani, która żyjąc na Capachica, pokazując tamtejszym kobietom, jak pokonać biedę dzięki umiejętnościom kulinarnym. Te dwie historie o ludziach z wielką pasją, którą wykorzystują, aby odmienić nie tylko swoje życie, stały się inspiracją dla 4-daniowej kolacji.
W kuchni Concordia Taste w festiwalowy poniedziałek wodze przejął Adam Woźniak, który zaserwował m.in. ceviche z pstrąga zasalanego, żebro wołowe gotowane confit, chipsy z fiołkowych ziemniaków czy mus z białej czekolady z paloną śmietaną i passion fruit.
W Nowym Kinie Pałacowym odbył się otwarty dla wszystkich pokaz filmu “W Twoich ramionach”. Po seansie o śmierci rozmawiali prawnik, publicysta i pisarz prof. Wiktor Osiatyński oraz ojciec Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika “W Drodze”. „W Twoich ramionach” to film podejmujący istotne zagadnienie współczesnych czasów – problem eutanazji.
Dokument przedstawia decyzję nieuleczalnie chorego mężczyzny o samowolnym zakończeniu swojego życia. Ukazuje także proces przechodzenia przez wszystkie procedury, niezbędne do osiągnięcia tego celu.
„Niepokoi mnie w filmie brak nadziei. Gdzie jej szukać? Dla mnie ten obraz pozostał na poziomie egzystencjalnym” – stwierdził o. Roman. “Dla mnie jest to natomiast film o miłości. Film o moralności, która jest odmienna od tej przyjętej przez religię. Film o współczuciu. Stąd silniejszy staje się w moich odczuciu element moralny, nie zaś egzystencjalny” – odpowiadał prof. Osiatyński.
Okazało się, że pomimo początkowej prezentacji rozbieżnych stanowisk w sprawie eutanazji, w wielu aspektach zdania prelegentów były bardzo do siebie zbliżone. W dyskusji o śmierci i eutanazji uczestniczyła także publiczności. Historie osób, które przeżyły ostatni dni swoich bliskich, słysząc ich prośby o złagodzenie bólu i pomoc w zakończeniu życia bardzo silnie wpłynęły na wszystkich, łącznie z prowadzącymi. Spotkanie zakończyło się poetycko – recytacją wiersza Jarosława Iwaszkiewicza przez prof. Osiatyńskiego.
Dodaj komentarz