Osoby niepełnosprawne już do tej pory miały duży problem ze znalezieniem zatrudnienia. Teraz prawdopodobnie będzie im jeszcze trudniej. Zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej wchodzące w życie od 1 lipca 2016 r. mogą niekorzystnie odbić się na rynku pracy dla tej grupy.
Pracodawcom, którzy muszą płacić składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wolno obniżyć wysokość wpłat, jeśli kupują produkty i usługi od firm zatrudniających odpowiednio dużo niepełnosprawnych. Dotychczas ulga wynosiła maksymalnie 80%.
Po wejściu w życie nowych przepisów nie może przekroczyć 50%. „Obniżenie korzyści finansowej o 30% może spowodować, że zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych spadnie” – komentuje Paweł Marianowski z agencji pracy tymczasowej.
Niepełnosprawni to cenni pracownicy, sumiennie podchodzący do wykonywanych zadań i szanujący pracę, którą znaleźć im niełatwo. Wielu pracodawców wciąż jednak obawia się zatrudniania tych osób. Tymczasem przy korzystaniu z usług firmy outsourcingowej nie muszą martwić się oni o kwestie kadrowo-płacowe, między innymi dotyczące urlopów i wynagrodzeń. Nie trzeba też koniecznie przystosowywać stanowisk pracy – można decydować się na takie osoby niepełnosprawne, które tego nie wymagają.
Ulgi finansowe i inne korzyści zachęcające do zatrudniania niepełnosprawnych to jednak za mało, by zapewnić tym osobom miejsca na rynku pracy. Dlatego warto edukować firmy i uświadamiać im wartość niepełnosprawnych. Sami pracownicy mogą natomiast udowadniać ją wysoką jakością wykonywanych zadań.
Źródło: infoWire.pl
Dodaj komentarz