Poznań Pride Week – pod taką nazwą odbędzie się w sobotę szereg warsztatów, paneli dyskusyjnych, pokazów filmowych i imprez dotyczących tematyki równości osób LGBTQ. Tydzień zwieńczy Marsz Równości, odbywający się w Poznaniu od 2004 roku, po raz pierwszy w odmienionej formie. Patronat nad wydarzeniem objęła Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara.
Członkowie organizującej wydarzenie Grupy Stonewall zapowiadają odświeżenie nieco skostniałej formuły poznańskiego Marszu Równości.
Tegoroczny Marsz odbędzie się 26 września. Chcemy, by uczestnicy paradowali radośnie, aktywnie, a nie trzęsąc się z zimna. – mówi Arek Kluk, presez Grupy Stonewall. – Trasa również będzie inna. W tym roku rozpoczynamy Marsz piknikiem w Parku Marcinkowskiego. Ma być dużo muzyki i tańca, dużo tęczowych kolorów. Również zakończenie odbiega od dotychczasowej praktyki – kończymy koncertem w OFF Garbary. Wystąpią m.in. Michał Kwiatkowski i Voces Gaudiae – pierwszy polski chór osób LGBTQ- dodaje Arek Kluk.
Tegoroczny Marsz Równości w Poznaniu rozpocznie się o godzinie 14:30 w Parku Marcinkowskiego (róg al. Niepodległości i ul. Powstańców Wielkopolskich). Następnie uczestnicy przejdą ulicą św. Marcin w stronę Alei Marcinkowskiego, mijając po drodze Plac Wolności. Ostatni etap tegorocznego Marszu stanowi przejście ulicami Solna i Małe Garbary do miejsca docelowego – placu przed OFF Garbary.
Poznań Pride Week 2015 cieszy się poparciem wielu znanych postaci, które zdecydowały się dołączyć do Komitetu Honorowego wydarzenia. Wśród nich są między innymi politycy – Robert Biedroń, Anna Grodzka, Ryszard Kalisz, dziennikarze – Piotr Najsztub, Renata Kim i Jacek Żakowski, oraz wykładowcy akademiccy – prof. Jan Hartman, prof. Monika Płatek i dr Jacek Kochanowski.
Wśród członków i członkiń Komitetu Honorowego jest także prof. Tomasz Polak, współtwórca poznańskiej Pracowni Pytań Granicznych UAM. – Popieram Poznań Pride Week, ponieważ w mieście potrzebny jest dialog obejmujący wszystkie wykluczone grupy społeczne. Dotychczas brakowało podobnych inicjatyw, poprzednie Marsze niewystarczająco docierały do opinii publicznej. – uzasadnił swoją decyzję prof. Polak.
Organizatorzy zadbali, by harmonogram pierwszej edycji Poznań Pride Week obfitował w ciekawe wydarzenia. W programie znajdziemy między innymi warsztaty antyhomofobiczne, których uczestnicy i uczestniczki nauczą się rozpoznawać i radzić sobie z aktami homofobii, oraz warsztaty antydyskryminacyjne, uczące rozpoznawać dyskryminację nie tylko ze względu na orientację seksualną.
Oprócz tego odbędą się również warsztaty queerowe, których uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy świat bez płci byłby możliwy. Osoby biorące udział w warsztatach DragArt będą z kolei miały okazję wcielić się w rolę drag queen pod okien samej Kim Lee.
Mocnym punktem programu Poznań Pride Week 2015 jest sobotnia debata polityczna, podczas której o nowych wyzwaniach stojących przed ruchem LGBT będą dyskutować między innymi Anna Grodzka, Krystian Legierski i Yga Kostrzewa. Przez cały tydzień w poznańskich kinach odbywać się będą także specjalne pokazy filmowe, których uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość podyskutowania o filmie z zaproszonym gościem oraz wzięcia udziału w losowaniu niebanalnych nagród.
Zapraszamy na Marsz wszystkich, którzy chcą żyć w mieście, w którym każdy czuje się dobrze, w mieście otwartym, w mieście prawdziwie europejskim. Mamy też nadzieję, że przy okazji wszyscy będą dobrze się bawić – mówi Arek Kluk z Grupy Stonewall.
Jak już będziecie szli w tym marszu, to może zajdziecie na granicę węgiersko-serbską ? 🙂