Wiele przedmiotów związanych z wymianą towarową okresu średniowiecza można obejrzeć na wystawie w Muzeum Archeologicznym. Wśród eksponatów jest między innymi unikatowa waga szalkowa, która ma… 1000 lat.
Wszystkie prezentowane zabytki pochodzą z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Wielkopolski.
Najciekawszym zabytkiem jest z pewnością składana waga szalkowa, którą znaleziono, wraz z zestawem odważników, w grobie kupca w Sowinkach koło Mosiny – wyjaśnia Magdalena Poklewska-Koziełł, jedna z kuratorek wystawy – to jeden z zaledwie dwóch takich przedmiotów z okresu wczesnego średniowiecza odkryty na terenie Polski.
Oprócz tego na ekspozycji są odważniki i przedmioty importowane, będące świadectwem dalekosiężnych kontaktów z ówczesnymi Czechami, Wołyniem czy wybrzeżem Morza Bałtyckiego.
Na wystawie można również dowiedzieć się więcej o ówczesnych „pieniądzach”, czyli przedmiotach pełniących taką rolę we wczesnym średniowieczu. Były to żelazne grzywny, skóry i futra, krusze soli, bursztyn, wosk czy płótno.
Posługiwanie się w rozliczeniach handlowych tego typu formą walutową jest ciekawym elementem historii wymiany towarowej, pozwalającym uświadomić sobie jak głębokie przemiany zachodziły w handlu na przestrzeni wieków, by przybrać formę znaną i akceptowaną współcześnie – dodaje Kateriny Zisopulu – Bleja.
Wystawę czasowej „Targi, kupcy i płacidła” z cyklu „Bliskie spotkania z…” w Muzeum Archeologicznym oglądać możemy do marca.
Dodaj komentarz