Właśnie opublikowano wyniki prestiżowego Academic Ranking of World Universities 2024, znanego również jako ranking szanghajski. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) z dumą utrzymał swoje miejsce w przedziale 901-1000, co oznacza, że znalazł się w gronie 4% najlepszych szkół wyższych na całym świecie. To osiągnięcie jest dużym sukcesem, biorąc pod uwagę olbrzymią konkurencję, jaką stanowią uczelnie z całego globu.
Na czołowej pozycji jak zawsze dominują amerykańskie uczelnie, a wśród nich Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. W tegorocznym rankingu sklasyfikowano osiem polskich uczelni, z których najlepiej wypadły Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, zajmując miejsca w przedziale 401-500. Warto odnotować również poprawę pozycji Politechniki Gdańskiej, która awansowała do przedziału 801-900.
Prof. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej, wyraził radość z utrzymania pozycji uczelni: „Z wielką radością mogę poinformować, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się w gronie 4% najlepszych uczelni na całym świecie. Na 22000 uczelni, które są uwzględnione w tym rankingu, nasz uniwersytet znajduje się w przedziale między 901 a 1000. To znaczy, że zachowaliśmy swoją pozycję z zeszłego roku, natomiast odnotowaliśmy wzrost w trzech wymiarach szczegółowych, które są brane pod uwagę przy obliczaniu tego wymiaru ogólnego.” Dodał również, że rywalizacja uczelni na światowej scenie jest ogromna, a UAM udało się nie tylko utrzymać pozycję, ale także poprawić wyniki w kluczowych kategoriach.
Ranking szanghajski bierze pod uwagę kilka istotnych kryteriów oceny uczelni, takich jak liczba laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa związanych z danym uniwersytetem, liczba publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak Nature i Science oraz analizy danych z baz Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index.
W stosunku do ubiegłego roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza odnotował wzrost we wszystkich trzech wskaźnikach klasyfikacyjnych: liczba publikacji w czasopismach Nature i Science wzrosła o 1,2 punktu do 5,7 punktów; liczba prac indeksowanych w bazach Science Citation Index‐Expanded oraz Social Science Citation Index wzrosła o 1,8 punktu do 25,1; a aktywność naukowa pracowników wzrosła o 0,6 punktu do 9,2.
To sukces, który świadczy o rosnącej sile polskich uczelni w skali globalnej i potwierdza ich znaczenie w międzynarodowym środowisku akademickim. UAM pokazuje, że poprzez ciągłą pracę nad jakością badań i publikacji jest w stanie utrzymać wysoką pozycję oraz przyczyniać się do rozwoju wiedzy na świecie.
Dodaj komentarz