W Poznaniu zamontowanych jest niemal 1.000 kamer miejskiego monitoringu. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Tylko w ubiegłym roku zgłoszonych było przez operatorów monitoringu niemal 7.200 zgłoszeń o przestępstwach bądź niebezpiecznych sytuacjach.
Monitoring stanowi istotne narzędzie, pomagające miejskim służbom, zwiększa szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełniania – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania – w ten sposób przeciwdziała aktom wandalizmu w miejscach obserwowanych przez kamery oraz działa prewencyjnie.
Pierwsze kamery miejskiego monitoringu zostały zainstalowane w Poznaniu w 2000 roku. Obecnie jest ich dokładnie 978. W tym roku Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania w ramach własnych przedsięwzięć inwestycyjnych, zamierza zainstalować ponad 40 nowych kamer.
Pojawią się one między innymi na Ratajach w rejonach ul. Wioślarskiej, Obrzyca, Łabędziej, na skrzyżowaniach ulic Kruczej i Orlej oraz Św. Rocha i Serafitek, na placu pomiędzy osiedlami Jagiellońskim i Rzeczypospolitej oraz na siłowni zewnętrznej przy os. Powstań Narodowych. Zainstalowane zostaną również m.in. na: ulicy Warszawskiej, osiedlach Świerczewo i Zielony Dębiec, os. Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, os. Krzyżowniki-Smochowice, ul. Składowej, w rejonie Szacht przy wieży widokowej oraz na terenie modernizowanego placu Kolegiackiego.
Tylko w ubiegłym roku operatorzy monitoringu miejskiego przekazali służbom ogółem 7.192 zgłoszenia wymagające podjęcia interwencji. Zakończyły się one skutecznymi działaniami. Dzięki temu policjanci m. in. zatrzymali 245 sprawców przestępstw.
Dodaj komentarz