Aglomeracja

W którym szpitalu rodzi się najwięcej Wielkopolan?

poród niemowlak  Foto: Sanjasy / pixabay

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie przygotował ranking szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży. Do końca września tego roku urodziło się 23 tys. Wielkopolan. Przez cały poprzedni rok szpitale odebrały około 33 tys. porodów.

Nasze zestawienie pełni kilka funkcji. Dla przyszłych mam jest obiektywnym i sprawdzonym źródłem informacji, które szpitale cieszą się obecnie największą popularnością i zaufaniem. Samym placówkom daje on możliwość zobaczenia swojej pozycji na tle innych porodówek w województwie i porównania się np. z sąsiadującymi powiatami – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Tak prezentuje się lista 10 szpitali, w których odebrano najwięcej porodów do końca września 2022 r.:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (4497 porodów)
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1561) – na półrocze na 3. miejscu
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1538) – na półrocze na 2. miejscu
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1341)
  5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1205) – na półrocze na 6. miejscu
  6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1192) – na półrocze na 5. miejscu
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (862)
  8. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (747)
  9. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (730) – na półrocze na 11. miejscu
  10. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (706) – na półrocze na 9. miejscu

Tym razem z pierwszej dziesiątki wypadł SPZOZ w Wolsztynie, który zamykał ją po pierwszym półroczu. Obecnie szpital znajduje się na 11. miejscu z liczbą 688 odebranych porodów. Za nim jest Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, który z liczbą 668 porodów stabilizuje się na 12. pozycji, którą zajmował po pierwszym półroczu i na koniec poprzedniego roku (choć w pierwszym kwartale wszedł do „10” – był na 8. miejscu). Zaledwie jeden poród mniej sprawozdał Szpital w Pile, w przypadku którego także widać stabilizację – utrzymuje 13. miejsce z liczbą 667 porodów.

W ostatnich latach ogólnej spadkowej tendencji liczby porodów wymykał się Szpital przy ul. Polnej, który w tym roku zmagał się z wewnętrznymi problemami. Choć zostały one pozytywnie rozwiązane, to porównując pierwsze trzy kwartały 2021 i bieżącego roku, liczba porodów spadła. W tym roku szpital sprawozdał 4,5 tys. hospitalizacji porodowych, a w analogicznym okresie ubiegłego roku – 5168.

Na które szpitale decydują się kobiety?

W poznańskich szpitalach największy udział stanowią mieszkanki stolicy Wielkopolski i powiatu poznańskiego. W Szpitalu przy ul. Polnej było ich 63 proc., ale placówka ta o końca września pośród pacjentek przyjęła reprezentantki zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce.

Poza Poznaniem wiele rodzących z innych powiatów przyciągają szpitale w Środzie Wielkopolskiej (668 porodów) i Śremie (706). W tym pierwszym mieszkanką powiatu średzkiego była w tym roku co druga rodząca, natomiast co trzecia to mieszkanka powiatu poznańskiego lub Poznania. Co dziesiąta rodząca w Środzie Wielkopolskiej przyjeżdża z powiatu wrzesińskiego.

Szpital Polna Foto: Szpital Polna / facebook
Użyte w artykule zdjęcia: Sanjasy / pixabay

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz