Aglomeracja

W Poznaniu będzie więcej drzew

obserwacje i badania drzew pomnikowych  Foto: UM Lubonia

Poznań zwany był kiedyś zielonym miastem. Nie ze względu na kolor bimb, ale dzięki dużej ilości parków i zieleni. Niestety od tamtego czasu wiele się zmieniło. Teraz jest szansa, że zieleni będzie więcej. Nowe drzewa pojawią się m. in. na Jeżycach, Grunwaldzie czy Wildzie.

Na Grunwaldzie rozpoczyna się dosadzanie drzew w miejscach, w których już kiedyś one rosły. Przez lata wiele z nich obumarło przez solenie dróg i chodników, samochody które parkowały tuż przy pniach, spaliny i wreszcie przez bezmyślny wandalizm.

Nowe drzewa nie tylko poprawią estetykę tej części Poznania, ale będą miały bardzo pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie mieszkańców.

Tam, gdzie mają być drzewa można zobaczyć szpecące okolicę puste miejsca wypełnione błotem, gruzem, zastawione nielegalnie parkującymi samochodami – wyjaśnia Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich – naszym zadaniem jest poprawa jakości tych terenów, a to wiąże się między innymi z odzyskaniem powierzchni, które są zawłaszczone przez niezgodnie z przepisami zostawiane auta.

Całość prac prowadzona będzie w ramach programu rewaloryzacji zieleni przyulicznej Grunwaldu. Jednym z jego założeń jest porządkowanie przestrzeni oraz dbałość o lokalną infrastrukturę. W części miejsc, gdzie niegdyś rosły drzewa, powstały nielegalne miejsca postojowe. Kierowcy zastawiają chodniki, niszczą je i blokują przejścia pieszym. Zasadzenie nowych drzew ma między innymi uporządkować parkowanie.

Nowa zieleń pojawi się także w innych częściach Poznania. Tak będzie na Łazarzu w ramach programu Sto drzew dla Łazarza, który jest jednym ze zwycięzców budżetu obywatelskiego. Dodatkowe obsadzenia planowane są na ulicach Wyspiańskiego, Wojskowa, Limanowskiego, Niegolewskich, Potworowskiego, Potockiej, Bogusławskiego, Berwińskiego, Graniczna, Drużbackiej, Karwowskiego, Niecała, Strusia, Stablewskiego, Dmowskiego, Łukaszewicza.

Na Wildze więcej drzew będzie między innymi na ul. Przemysłowej, Fabrycznej, Chwiałkowskiego. Również tutaj maja one zostać posadzone w rejonach, gdzie już niegdyś rosła zieleń. Lokalizacja poszczególnych drzew jest wynikiem precyzyjnego projektu, którego celem jest takie zagospodarowanie terenu, aby możliwie najpełniej wykorzystać przestrzeń. Trzeba dodać, że nie chodzi tylko o względy estetyczne.

Dodatkowe drzewa to także większa powierzchnia biologicznie czynna, która korzystnie wpływa na mikroklimat i jakość życia mieszkańców. Korzyści, jakie dają drzewa w mieście są nieocenione. Poprawiają jakość powietrza pochłaniając dwutlenek węgla i produkując tlen. Oczyszczają powietrze z pyłów i gazów. Dzięki jednemu drzewu zapylenie w jego otoczeniu może zostać zredukowane nawet o 75%.

W tegorocznym budżecie Poznania na rewaloryzację zieleni przyulicznej w Śródmieściu, Wildzie i Grunwaldzie przeznaczono 710.000 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: UM Lubonia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz