Ze sklepowych półek w całej Polsce zniknęły wędliny produkowane przez spółkę Animex, właściciela takich marek jak Krakus, Morliny czy Berlinki. Powodem jest zanieczyszczenie używanego do produkcji mięsa antybiotykami.
Produkty z Animexu zostały wycofane z największych sieci sklepów spożywczych miedzy innymi z Tesco, Lidla, Biedronki i Żabki.
Obecność antybiotyku stwierdzono w jednej próbce surowego mięsa, nie stwierdzono obecności antybiotyku w finalnych produktach – uspokaja producent – nie można w żaden sposób twierdzić, że produkty są niebezpieczne lub szkodliwe.
Alarm wszczęła inspekcja weterynaryjna, która podczas badań stwierdziła, że w 1 z 10 pobranych próbek ubitej 6 lipca trzody znajdują się pozostałości antybiotyku. Zawartość doksycykliny przekraczała dopuszczalne normy.
Dzisiaj spółka Animex wydała oświadczenie w którym podkreśla, że decyzję o wycofaniu podjęto z myślą i w trosce o konsumentów wyrobów firmy. Proces ten odbywa się sukcesywnie od kilku tygodni, a klienci i konsumenci otrzymują zwrot należności za wycofywane produkty.
Wszyscy klienci, których poinformowano o konieczności wycofania wyrobów, otrzymali odpowiednie komunikaty wyjaśniające przyczynę wycofania wraz z listą produktów oraz opisem procedury dalszego postępowania – czytamy w komunikacie – konsumenci naszych wyrobów mogą się czuć bezpieczni.
Firma zapewnia równocześnie, że przeprowadzone przez nią badania w niezależnym laboratoriom akredytowanym, potwierdziły brak pozostałości antybiotyku w produktach wprowadzonych na rynek, co potwierdza także brak negatywnego wpływu po spożyciu produktu.
Należy zaznaczyć że Animex nie ponosi żadnej winy za zaistniałą sytuację albowiem hodowca dostarczył nam żywiec w standardzie niezgodnym z obowiązującymi przepisami – czytamy dalej.
Wśród produktów, które zostały wycofane m. in. z sieci Żabka znalazła się kiełbasa Podwawelska (data przydatności do 14.08.2016), szynka blok (10.09.2016), salceson domowy (10.09 i 14.09.2016) oraz szynka Od Szwagra (31.08.2016).
Dodaj komentarz