Przed stu laty było o nich głośno na całą Polskę, poznańskie wianki na Szelągu były jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Poznania. Na Warcie płynął barwny korowód łodzi, na barkach wystawiano “żywe obrazy” (inscenizacje) czerpiąc z polskiej tradycji malarskiej.
W organizacje wianków włączały się różne poznańskie organizacje: środowisko artystów, wodniaków, muzyków, choreografów. Wianki w czasie zaborów jednoczyły polskie instytucje kulturalne, były symbolem dla mieszkańców Poznania.
Społecznicy z Mobilnego Domu Kultury Wilczak postanowili reaktywować tę poznańską tradycję. Na rzece pojawią się m.in. motorowodniacy, tramwaj wodny, osady wioślarskie, kajakarze. Na plaży miejskiej Na Szelągu, na wycieczkowiczów czekać będzie statek z orkiestrą, na który będzie można wejść po okazaniu biletu – biletem będzie wianek na głowie (około 40 miejsc).
Statek popłynie na plażę miejską na Wildzie (dawne Łazienki Rzeczne), gdzie na wodzie pływać będą platformy prezentujące nadwarciańskie rady osiedli, a przy moście Świętego Rocha zaplanowano fireshow.
Harmonogram parady 24 czerwca
20:00 Zbiórka łodzi i odprawa sterników biorących udział w wydarzeniu. Prawy brzeg Warty na łasze piaszczystej powyżej mostu Przemysła I przy wejściu do basenu portowego starej stoczni PBW.
21:00 Wypłynięcie na Wartę i ustawienie szyku zgodnie z ustaleniami z odprawy sterników. Powolny dryf w dół rzeki.
21.30 – Na wysokości Łazienek rzecznych na Wildzie dołączają tratwy kajakowe z instalacjami plastycznymi przygotowanymi przez poszczególne Rady Osiedla. Następnie dołączają wioślarze na historycznych jednostkach i kajakarze sportowi.
22.15 – Pokaz tańca z ogniem i pirotechniczny przy moście św. Rocha.
23:00 Zakończenie parady na terenie basenu Starego Portu w Poznaniu.
Dodaj komentarz