K U L T U R A

Wielkie żarcie – są już bilety na kino kulinarne

Kino kulinarne - kolacja  Foto: materiały prasowe

Dziś rozpoczyna się sprzedaż biletów na Kino Kulinarne – jedną z najpopularniejszych sekcji Festiwalu Transatlantyk. Od 9 do 13 sierpnia na publiczność czeka w Poznaniu 5 wyjątkowych, bo połączonych z kolacjami, seansów filmowych. Wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało przygotowane z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie.

Na projekcje filmowe organizatorzy zapraszają widzów na godzinę 18.30 do Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek. Kolacje, serwowane przez najlepszych w Polsce szefów kuchni, odbędą się natomiast w pobliskiej restauracji Concordia Taste. Bilety w cenie 180 zł będą do nabycia na www.ebilet.pl.

Tegoroczne Kino Kulinarne to 5 pokazów  filmów dokumentalnych oraz czterodaniowe kolacje z menu inspirowanym poszczególnymi tytułami. W ramach tej sekcji w kolejnych dniach widzowie obejrzą 5 filmów długometrażowych i 3 krótkometrażowe. W niedzielę, 9 sierpnia zostanie pokazany dokument „Sergio Herman, Fucking Perfect”, opowieść o perfekcji, ambicjach i poświęceniu szefa kuchni 3-gwiazdkowej restauracji, Sergio Hermana, natomiast dzień później „Finding Gaston” – o szefie kuchni Gastonie Acurio, uważanym we własnym kraju za bohatera narodowego, oraz krótkometrażowy obraz „Sonia’s Dream”.

Kino Kulinarne - przygotowania

We wtorek będzie można zobaczyć „Good Things Await”, historię jednego z ostatnich duńskich rolników idealistów, w środę „Sturgeon Queens” – historię 4-pokoleniowej imigranckiej żydowskiej rodziny, prowadzącej sklep z wędzonymi łososiami i śledziami – oraz dwa krótkometrażowe filmy: „Wurst” i „Una Furtiva Lagrima”, a ostatniego dnia „Cooking Up a Tribute”, obraz opowiadający o niezwykłej kulinarnej podróży braci Roca, współwłaścicieli jednej z najlepszych restauracji na świecie. W każdej kolacji uczestniczyć będą także festiwalowi goście, specjalnie zaproszeni na tę okazję.

Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotowuje w tym roku pięciu  szefów kuchni: Adam Woźniak z gdańskiej restauracji Mercato, Luiza Trisno, właścicielka krakowskiej restauracji Ramen Girl of Yellow Dog, Alex Baron z kultowej warszawskiej restauracji Solec 44, Ernest Jagodziński, szef Restauracji Cucina w poznańskim City Parku oraz Adam Adamczak z Concordia Taste w Poznaniu.

Filmy i menu KINA KULINARNEGO 2015

Seans o g. 18.30 w Nowym Kinie Pałacowym, ul. Św. Marcin 80/82, Kolacja w Concordia Taste, ul. Zwierzyniecka 3

NIEDZIELA, 9 SIERPNIA – „SERGIO HERMAN, FUCKING PERFECT”
Holandia, 2015, dokumentalny, 80 minut, reż. Willemiek Kluijfhout

Aby odnieść wielki sukces w tym, co robimy, musimy być perfekcjonistami w każdym calu. Tylko czy dążenie do ideału nie przesłoni nam tego, co najważniejsze – spędzania wolnego czasu z najbliższymi i czerpania pięknych chwil z życia? Takie pytanie zadał sobie holenderski mistrz kuchni Sergio Herman. W branży gastronomicznej doszedł na sam szczyt. Jego restauracja Oud Sluis została wyróżniona aż trzema gwiazdkami Michelin. A jednak Herman w pewnym momencie powiedział: “dość” i odszedł z zawodu, by móc poświęcić czas rodzinie. Tylko czy na długo …?

SZEF KUCHNI: Ernest Jagodziński – Menu: Langustynka, mango, soliród, wanilia – Mus z wątróbki gęsi owsianej, poziomka, burak – Troć fiordowa, kalarepa, zielony pieprz, soliród, imbir – Jabłko, imbir – Podwędzana cielęcina, por, śmietana – Czekolada, papryka, malina

Restauracja Cucina - szef kuchni Ernest Jagodziński

PONIEDZIAŁEK, 10 SIERPNIA „FINDING GASTON”
Peru, 2014, dokumentalny, 80 minut, reż. Julia Patricia Perez

Szefów kuchni jest na świecie wielu, ale tylko jeden z nich jest nazywany we własnym kraju bohaterem narodowym. Poznajcie Gastona Acurio – który zaczynał jako zwykły kucharz, a dziś jest człowiekiem z wielką misją ¬ chce dzięki kulinariom zmienić swój kraj. Dlaczego? I jak planuje to zrobić? Tego dowiecie się z porywającego dokumentu “Finding Gaston”, przedstawiającego kucharza z wielką pasją, który wie, że jest w stanie wpłynąć na losy tego świata.

SZEF KUCHNI: Adam Woźniak – Menu: Chips z dorsza, palone masło z wędzoną szprotką, suszone kruszone kapary, płatki kwiatów szczypiorku – Sałatka z quinoa, pure avocado, liście oca, pokruszone prażone orzechy brazylijskie w soli – Ceviche z pstrąga zasalanego, oliwa paprykowa, żel z ziół i kolendry, cienko pokrojona dymka, zalewajka z cytryny, limonki i czerwonej pomarańczy – Żebro wołowe gotowane confit, chipsy z fiołkowych ziemniaków, pieczony prawdziwy yam, marmolada z cebuli karmelizowanej z wywarem wołowym, demi-glace podciągnięty Cachacą, cocoa nibs, zioła – Mus z białej czekolady z paloną śmietaną, nasiona passion fruit z pestkami beza kawowego z solą morską.

WTOREK, 11 SIERPNIA „GOOD THINGS AWAIT”
Dania, 2014, dokumentalny, 96 minut, reż. Phie Ambo

Niels jest jednym z ostatnich duńskich rolników¬ idealistów. Prowadzi swoje gospodarstwo w zgodzie z naturą, uwzględniając ruch planet. Produkowane przez niego towary są najwyższej jakości, a wśród odbiorców jest m.in. znana restauracja Noma. Władzom nie podoba się sposób, w jaki zarządza gospodarstwem, grożą mu wycofaniem pozwolenia na hodowlę bydła. Mężczyzna, nie mając następcy, który pomógłby mu w prowadzeniu farmy, uświadamia sobie, że dorobek jego życia się rozpada.

SZEF KUCHNI: Alex Baron – Menu: Żyto, mleko, polędwica wołu rasy Hereford sezonowana 28 dni – Barszcz na kwaszonych burakach i ogonach wołowych, uszka z masłem- Stek z Czerwonego Angusa palony w słomie, sos z palonej słomy i masła, fermentowana pietruszka – Kiełbasa z wędzonej śmietany i sezonowych owoców.

ŚRODA, 12 SIERPNIA – „THE STURGEON QUEENS”
USA, 2014, dokumentalny, 52 minuty, reż. Julie Cohen

Russ and Daughters to rybny sklep z Lower East Side, którego nazwa jest nieobca raczej każdemu nowojorczykowi. Czasy się zmieniają, a firma wciąż działa. Jaki jest ich przepis na długowieczność w biznesie spożywczym? O tym opowiedzą dwie blisko stuletnie seniorki, córki założycieli, oraz szereg znanych sympatyków marki: aktorka Maggie Gyllenhall, pisarz Calvin Trillin czy szef kuchni Mario Batali.

SZEF KUCHNI: Luiza Trisno – Menu: Matias marynowany w świeżo-wypalonej kawie z espumą z limonki i wasabi podawany z kawową wytrawną brioszką i majerankowym masłem – Dwutygodniowe pastrami z policzków wołowych i wędzonych borowików, kończone w maśle z piklowanymi ogórkami, żelkami ze świeżych ogórków i srebrnej cebuli przykryte powietrzem ze słodkiej papryki – Jesiotr sous vide z sosem z kawioru i biała kapusta sous vide na emulsji z kopru i masła – Lody z prażonego kminku i czarnej porzeczki z kiszoną czerwoną kapustą na koglu moglu.

CZWARTEK, 13 SIERPNIA – „COOKING UP A TRIBUTE”
Niemcy, 2015, dokumentalny, 87 minut, reż. Luis Gonzalez, Andrea Gómez
Obojętnie, jak dobrym jesteś kucharzem, musisz uczyć się przez całe życie. Wiedzą o tym bracia Roca, którzy zdecydowali się zawiesić działalność swojej restauracji na pięć długich tygodni i wyruszyć w podróż. W jej trakcie odwiedzają cztery kraje, by przywieźć stamtąd przepisy na nowe dania. Przyrządzają je z szacunkiem dla “oryginalnych wersji”, a jednocześnie reinterpretują je na swój własny, autorski sposób.

SZEF KUCHNI: Adam Adamczak – Menu: Terrina z dzikiego ptactwa z chutney z pigwy i brioszką – Smażony dziki sandacz na musie z kalafiora z sosem z raków królewskich i galaretką z jarzyn – Kuropatwa supreme z czerwoną kapustą, musem z pasternaku, różą i sosem rodzynkowy – Sernik z sera zwarowego z galaretką z czarnego bzu i lodami z morwy.

Kino kulinarne na Transatlantku

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz