K U L T U R A

Wielkopolanki plotą wianki! Świetna inicjatywa!

Wielkopolanki plota wianki  Foto: mat. pras

Święto ognia, wody, radości i miłości czyli Noc Kupały od lat kojarzona jest przez poznaniaków z wypuszczaniem w niebo lampionów. W tym roku lampionów na powitanie lata nie będzie, a alternatywą dla znanej w stolicy Wielkopolski imprezy będą kolorowe wianki dla poznańskich pomników.

Akcję „Wielkopolanki plotą wianki“ zapoczątkowały specjalne warsztaty. Te same wianki ozdobią w poniedziałek 23 czerwca głowy sześciu poznańskich pomników, w tym Bamberki, koziołków i Starego Marycha. Uwiankowanym Poznaniem będziemy mogli nacieszyć oczy przez 5 dni, do 27 czerwca.

Wielkopolanki plota wianki Foto: mat. pras

Na uwiankowanie Poznania zezwolił koordynator ds. Estetyki i wizerunku miasta, Piotr Libicki, wyrażając zgodę na ozdobienie wiankami 8 pomników. Z dwóch pomników niestety musieliśmy zrezygnować. Pomnik Adama Mickiewicza jest zbyt wysoki, abyśmy własnymi siłami mogli przyozdobić go wiankiem, a zabrakło funduszy na wynajęcie podnośnika koszowego. Z podobnych powodów wiankiem nie zostanie przyozdobiony także Woodrow Wilson – informuje Miłka Wojtkowiak – Project Manager przedsięwzięcia.

Wydarzenie „Wielkopolanki plotą wianki“ miało być częścią większego przedsięwzięcia pod podobną nazwą „Wielkopolanki puszczają wianki“, niestety w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez Urząd Miasta projekt nie uzyskał wystarczającej liczby punktów, a tym samym nie otrzymał finansowego wsparcia na realizację.

Wianki powstały dzięki uprzejmości poznańskich firm Solar i Place for dress, które na potrzeby realizacyjne przekazały niepotrzebne skrawki materiału oraz Ewy Okularczyk z YOKOdesign, która nauczyła nas jak te skrawki wykorzystać i zrobić z nich piękne kwiaty.

Zgodnie z zwyczajami i obrzędami słowiańskimi Noc Kupały była nocą łączenia się w pary, stąd jednym z elementów świętowania były wianki plecione przez dziewczęta z kwiatów i magicznych ziół. W zbiorowej ceremonii, której towarzyszyły tańce i śpiewy, panny wpinały w gotowe wianki łuczywa i puszczały je na wodę. Dalsze losy wianków (i dziewcząt gotowych do zamążpójścia) leżały w rękach kawalerów, którzy rzucali się w pogoń za wiankami ukochanych. Akcja „Wielkopolanki plotą pianki“ ma na celu przypomnienie starych zwyczajów, zainspirowanie do rozmów o słowiańskich obrzędach i ożywienie tradycji nocy świętojańskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz