Aglomeracja

Wielkopolska eSzkoła

laptop  Foto: sxc

laptop Foto: sxcBlisko 9.500 uczniów, ponad 1.000 nauczycieli z ponad 100 szkół w całym województwie bierze udział w programie eSzkoła – Moja Wielkoplska.   Dla tego sporego grona wybrańców szkoła w której komputery i teblety zastąpiły książki to nie przyszłość, ale codzienność.

eSzkoła to nie tylko projekt edukacyjny mający zmienić polską edukację. Jedną z części jest także konkurs na najlepszy projekt metematyczno-przyrodniczy dla uczniów. Młodzież sama ustala temat i pracuje w grupach nad jego ralizacją. Ten projekt dosknale wpisuje się w strategię rozwoju naszego województwa, w którym mówi się o edukacji, innowacyjności i współpracy – mówiła Joanna Ganowicz z Urzędu Marszałkowskiego – przy realizacji projektu eSzkoła występują wszystkie te elemety, ponieważ wprowadzane są nowe programy edukacyjne, innowacyjność polegającą na wykorzystaniu nowych technologii i jest wrszcie współpaca w grupach projektowych – dodała.

Głównym celem jest wdrożenie w szkołach naszego województwa nauki metodą projektową i korzystanie na lekcjach z nowoczesnego sprzętu do roku 2014. Dzięki temu uczniowie zamiast siedzieć w szkolnych ławkach i szukać informacji w podręcznikach, sami będą prowadzić badania i pracować nad projektami naukowymi. Natomiast nauczyciele dowiedzą się jak w codziennej pracy z uczniem wykorzystać jego potencjał. Wszystkie elementy projektu będą ralizowane w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Najważniejsze jest, by uczniowie i nauczyciele uwierzyli, że jest im to potrzebne – wyjaśniał Stanisław Dylak z UAM.

Dzięki budowanemu systemowi informatycznemu dla oświaty, który obejmuje obecnie ponad 100 szkół, ale docelowo ma dotyczyć ponad 3.000 szkół, możliwe będzie miedzy innymi uczestniczenie w wykładach uniwersyteckich transmitowanych on-line. Będą one specjalnie przygotowane z myślą o uczniach gimnazjów i liceów. Jest w tej chwili opracowywany wykład prof. Keitha Campbella, jednego z twórców owcy Dolly. W planach są również wystąpienia znanego językznawcy, oraz wybitnych naukowców min z biologii, czy fizyki. Tematy zgłaszają również nauczyciele, którzy brali udział w specjalnych szkoleniach organizowanych przez UAM.

Co ma się zmienić oprócz wprowadzenia do szkół nowinek technologicznych? Uczniowie, którzy będą brali udział w projekcie mają być twórczy, potrafić wyznaczać sobie cele i pracować w zespole. Nauczyciele mają być wspierającymi uczniów partnerami.

Na realizację projektu przeznaczono 28.000.000 złotych.

ESZKOLA moja wlkp LOGO Foto: ESZKOLA moja wlkp LOGO

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz