Wilda

Wilda wrze!

Kino Wilda  Foto: Projekt Wilda w czasach PRL / facebook

W najbliższą sobotę na Wildzie startuje gra miejska “Wilda wrze”. To doskonała zabawa dla całych rodzin, ale także inspirująca lekcja historii Celem wspólnej zabawy, jest poznanie ważnych dla Poznania miejsc na Wildzie, także tych niedostępnych na co dzień, mieszkańców dzielnicy, ich historii, a przede wszystkim przypomnienie, że robotniczy protest w czerwcu 1956 roku rozpoczął się właśnie na Wildzie i każdy z nas wciąż może w nim uczestniczyć…

Jest wczesny ranek 28 czerwca 1956 roku. Grupa poznańskich robotników wyrusza z Zakładów im. Józefa Stalina rozpoczynając protest skierowany przeciwko nadużyciom władzy. Drewniaki robotników uderzają o uliczny bruk, ich dźwięk odbija się od ścian kamienic budząc mieszkańców Wildy. Robotnicy chcą wykrzyczeć swój sprzeciw.

W mieście trwają Międzynarodowe Targi Poznańskie – gościom z zagranicy towarzyszą przedstawiciele mediów. Stań po stronie robotników i dostarcz dowód ich protestu, a o wydarzeniach 28 Czerwca dowie się cała Europa, a może i świat! Urząd Bezpieczeństwa będzie jednak utrudniać to zadanie.

Jego celem jest bowiem identyfikacja najbardziej aktywnych uczestników wystąpień, przechwycenie wszelkich materiałów, które mogłyby w złym świetle stawiać władzę i wreszcie zgromadzenie przeciwko najaktywniejszym dowodów, umożliwiających postawienie ich przed sądem i skazanie. Jednak dzięki Wam Europa może zrozumieć, na czym naprawdę polega socjalizm; jak traktuje się w tym systemie robotników. Jeśli uda się Wam dostarczyć zdjęcia zajść na ulicach miasta – przyczynicie się do osłabiania komunistycznej władzy. Musicie jednak być czujni…

Uczestnicy gry (20 zespół 3-5 osobowych) odwiedzając ważne wildeckie miejsca, wykonując na nich różnego rodzaju zadania oraz próbując zmylić przedstawicieli SB i milicji będą starali się dostarczyć reporterom z zagranicy postulaty protestujących i dowody brutalnej akcji wojska i milicji… Przy okazji poznają przedstawicieli Nowej Rady Osiedla, dzielnicowych aktywistów, przedstawicieli ważnych instytucji, wejdą na wildeckie wieże kościelne i spotka ich wiele innych niespodzianek.

Gustaw Holoubek w Zakładach Cegielskiego

W grze udział biorą zespoły  3-5 osobowe
Start: 20 czerwca 2015, SPOT. ul. Dolna Wilda 87
Rejestracja: http://bit.ly/1Q9HWe5
Przewidywany czas trwania: 3 godziny

Zdjęcie: 19 kwietnia 1967 roku Fabrykę Silników Okrętowych, czyli W-2 Zakładów Cegielskiego zwiedził Gustaw Holoubek, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Ówczesnym władzom bardzo zależało na przenikaniu się świata kultury i świata pracy, na poszukiwaniu wspólnych płaszczyzn porozumienia. I ta wizyta miała być tego dowodem, fot: Wilda w czasach PRL-u/facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz