Spotkania literackie, kiermasz książek, wystawy, konkursy, a nawet wspólny taniec – to atrakcje tegorocznego Festiwalu Żupańskiego, który odbędzie się już po raz szósty, w pierwszą niedzielę września.
Jan Konstanty Żupański, wybitny księgarz i wydawca XIX wieku, polski działacz kulturalny greckiego pochodzenia, dzięki nazwaniu jednej z ulic Wildy jego imieniem, stał się jakby współmieszkańcem tej dzielnicy. Jest on także patronem kulturalnych wydarzeń za sprawą Festiwalu Żupańskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie WILdzianie, pod mecenatem Miasta Poznania.
W tym roku już po raz szósty odbędzie się ten literacko – wydawniczo – muzyczny festiwal sąsiedzki, którego finał odbędzie się 3 września od godz. 12:00 na pl. Marii Skłodowskiej–Curie. Wiele WILDARZEŃ (to nowe słowo dobrze oddaje charakter lokalnego zaangażowania) rozpocznie się wcześniej i trwać będzie jeszcze po finałowej niedzieli.
Wydarzenie rozpocznie się 26 sierpnia o godz. 19.00 wykładem prof. Waldemara Kuligowskiego “Być w transie: historia i teraźniejszość”, w galerii InBetweenArt, ul. Różana 18. Niezwykłe będzie też spotkanie podróżnicze, które zaplanowano na 31 sierpnia o godz. 19:00 – z Marcelem Kmitą, 16-letnim wildzianinem, który opowie o swojej wyprawie „7 stolic Północy rowerem” w Klanzie na ul. Poplińskich 12A.
Dzień przed finałem festiwalu zaplanowano atrakcje na ulicach fyrtla 2 września na godz. 16.00 odbędzie się spacer fotograficzny z Bartoszem Seifertem (start przy wejściu do SP nr 25 przy ul. Prądzyńskiego 53). Następnie o godz. 18.00 wernisaż wystawy zdjęć Bartosza Seiferta “Projekt Wilda – powidoki” (kawiarnia Pora Dnia, ul. Różana 15). Natomiast 3 września o godz. 11:30 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Fest Fyrtlu, początek u zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Górna Wilda.
Festiwal Żupańskiego to impreza dla całych rodzin, dlatego nie zabraknie wildarzeń dla dzieci i młodzieży, np. 2 września w godz. 15:00 – 18.00 odbędą się warsztaty z robotyki z Go4Robot i programowanie robota Żupanka [wstęp wolny, bez zapisów, Klanza, ul. Poplińskich 12A].
Do wildarzeń festiwalowych należą także działania w dniu festiwalu (3 września) na placu Marii Skłodowskiej-Curie: od godz. 12:30 – wernisaż wystawy baśniowych zdjęć „Wildeckie Księżniczki” autorstwa Pani_z_klasą_ i Piorunująco oraz Konkurs Wiedzy o Żupańskim, Konkurs Znajomości Cytatów Literackich i Konkurs Tańca w kręgu.
Z kolei na profilu Facebook.com/FestiwalZupanskiego przeprowadzona będzie licytację fotografii z V edycji Festiwalu – “(Nie)codzienna Wilda” na rzecz działającego po sąsiedzku stowarzyszenia Zupa na Głównym.
Dodaj komentarz