POZnań

Wilhelmi – twarzą w twarz z aktorem

Popiersie Wilhelmiego  Foto: materiały prasowe

Popiersie Wilhelmiego Foto: materiały prasoweZnają go chyba wszyscy mieszkańcy naszej aglomeracji, ale nadal nie wszyscy wiedzą, że Roman Wilhelmi urodził się i wychował w Poznaniu. Ten wybitny aktor ma już “swój” skwer przy ulicy Masztalarskiej, tablicę pamiątkową w miejscu w którym ostatni raz grał w swoim rodzinnym mieście, a teraz będzie miał jeszcze swój obelisk. Zostanie on odsłonięty na skwerze przy ulicy Masztalarskiej w sobotę o godzinie 17:00.

Wilhelmi to prawdopodobnie ten poznaniak, który w ciągu ostatniego pięciolecia zrobił w mieście największą karierę – twierdzi Rafał Pogrzebny pomysłodawca przywrócenia w stolicy Wielkopolski pamięci o wybitnym aktorze – żadna chyba inna postać: polityk, artysta, sportowiec, działacz społeczny nie stała się w tym czasie tak mocno kojarzona z miastem, jak Wilhelmi właśnie.

Pomnik został zaprojektowany przez poznańskiego artystę rzeźbiarza, Romana Kosmalę.

Największe emocje przysporzyła mi praca nad samą twarzą, przejrzałem dziesiątki zdjęć niemal ze wszystkich ról i w każdym wieku – mówi rzeźbiarz – często sporo kłopotów przysparzała mi charakteryzacja Wilhelmiego, trzeba było dopiero odkrywać jego prawdziwą twarz.

Popiersie aktora stanie na skwerze, któremu w ubiegłym roku nadano imię Romana Wilhelmiego.

Jestem szczęśliwy, że dożyłem momentu, kiedy Romek będzie miał w Poznaniu pomnik – mówi Adam Wilhelmi, brat mistrza, który mieszka na Piątkowie – zasłużył na to, urodził się w tym mieście, tutaj mieszkał, a potem już jako znany aktor wracał by grać.

Niecodziennym świętem dla miłośników talentu Wilhelmiego będzie także jedyny pokaz telewizyjnej realizacji monodramu Ken Hughsa. Spektakl z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej dwukrotnie reżyserował Zdzisław Wardejn. W 1990 było to przedstawienie Teatru TV „Sammy”. Rok później Wardejn przygotował z Wilhelmim wersję sceniczną sztuki dla Sceny na Piętrze. Premiera odbyła się 24 kwietnia 1991 i jak się okazało była ostatnią w życiu artysty.

Specjalnie na odsłonięcie pomnika przyjadą m.in. Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, Jacek Kałucki, Marek Kondrat i Joanna Rawik, która będzie nie tylko gościem, ale też i dziennikarzem przygotowującym materiał o tym wydarzeniu dla Radia TOK FM.

Miejsc związanych z Romanem Wilhelmim jest w Poznaniu bardzo dużo. Coraz więcej z nich jest lub będzie w różny sposób zaznaczona. Pierwszego dnia grudnia na ulicy Sikorskiego na Wildzie, a więc tam gdzie się urodził, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ufundowana przez Radę Osiedla Wilda. Ta uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00.

Jeszcze jedno miejsce szczególnie związane z Romanem Wilhelmim czeka na upamiętnienie. Jest to kamienica przy ulicy Roosevelta, niedaleko Teatru Nowego. Przechodząc obok niej warto zwrócić na nią uwagę, bo ma bardzo bogatą historię. Stamtąd Roman Wilhelmi wyjechał do Warszawy.

Zapraszamy na odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego na skwer jego imienia przy ulicy Masztalarskiej w sobotę (3.11) o godzinie 17:00. Podczas uroczystości wystąpi miedzy innymi Orkiestra Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa, która zagra największe filmowe przeboje, a także utwory ze ścieżki dźwiękowej serialu „Altermatywy 4“. Wartę honorową pod pomnikiem obejmą harcerze z 2 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej “KOMANDORZY” im. Kazimierza Wielkiego.

Popiersie Romana Wilhelmiego - jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem Foto: http://www.facebook.com/RomanWilhelmi

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz