Poznańska flota wzbogaci się o kolejne jednostki pływające. W ubiegłym roku pierwszy rejs po Warcie odbyły kanadyjki sklejkowe typu huron – POZnań I i POZnań II. W niedzielę debiut na wodzie będą miały drewniane dłubanki. Ponadto organizatorzy przygotowali m.in. plener malarski, wykład i koncert. Nie zabraknie też czegoś „na ząb”.
Łodzie powstawały na Przystani Poznań od czerwca, dzięki zaangażowaniu Fundacji „APJA”, w ramach projektu “Szkutnia – kultura żeglugi śródlądowej”, finansowanego przez Miasto Poznań. W warsztatach szkutniczych ochoczo brali udział dorośli i młodsi mieszkańcy naszego miasta. A było co robić! Pniom topoli należało najpierw nadać odpowiedni kształt zewnętrzny za pomocą piły motorowej. Potem przy pomocy m.in. siekier, toporków, cioseł (zamawianych specjalnie u kowala w Augustowie) wydłubywano wnętrze. Aby poszerzyć jedną z nich zastosowano nawet tradycyjny sposób zatapiania drewna na noc i późniejszego opalania ogniem, aby materiał zrobił się bardziej plastyczny. Efektem tych kilkumiesięcznych prac są dwie jednostki (trzecia w trakcie budowy), które oficjalnie zwodujemy i ochrzcimy już w najbliższą niedzielę. Nazwy zostaną wybrane spośród propozycji uczestników warsztatów.
Uroczystościom towarzyszyć będą aktywności dla uczestników. O godz. 10:00 ruszy plener malarski dla osób w każdym wieku. Swoje dzieło można przenieść zarówno na sztalugę, ale także na bawełniane torby. Nad poczynaniami uczestników czuwać będzie czujne oko artystki Katarzyny Lubelskiej.
Zainteresowani wysłuchają wykładu mgr Bogdana Walkiewicza z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na temat żeglugi rzecznej.
Będziemy też częstować zupą flisacką, a po uroczystości wodowania usłyszymy tradycyjne polskie pieśni, związane z różnymi obrzędami i świętami, w wykonaniu zespołu Droryje (Maria Szymiec, Dorota Kurkowicz, Magdalena Grzeczka, Marta Sękowska-Kulińska, Tomek Grdeń, Malwina Paszek).
Program:
10:00-14:00 Plener malarski
16:00 Wykład na temat żeglugi rzecznej – Bogdan Walkiewicz – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
16:20 Wodowanie dłubanek wykonanych podczas warsztatów szkutniczych
16:40 Poczęstunek – zupa flisacka
17:00 Koncert zespołu “Droryje”
Lokalizacja: po północnej stronie ul. Estkowskiego, między osiedlem przy ul. Szyperskiej a ul. Panny Marii.
Dodaj komentarz