Najnowszy, trzeci numer „Zeszytów Swarzędzkich” otrzymać można w swarzędzkim magistracie, dostępny jest też w wersji elektronicznej. Ten ukazujący się od 2009 roku na wielkopolskim rynku wydawniczym rocznik regionalny wpisał się już na stałe na listę czasopism popularnonaukowych – regionalnych, przybliżających problematykę „małych ojczyzn”. Periodyk w całości finansowany jest z budżetu Gminy Swarzędz.
W numerze sporo miejsca zajmują teksty dotyczące współczesnego Swarzędza. Szczególnie polecamy artykuł Zbigniewa Zastrożnego o Związku Międzygminnym „Puszcza Zielonka”, przykładzie skutecznej współpracy kilku gmin na rzecz ochrony środowiska i promocji turystyki w naszym regionie. Piotr i Danuta Choryńscy zapoznają czytelników z nową formę ochrony przyrody „Natura 2000”, która chroni teren Doliny Cybiny.
Autorzy nie zapomnieli o również w przeszłość regionu. Dwoje autorów, filolog i historyk, połączyło swe siły, aby przedstawić artykuł o pochodzeniu nazw miejscowości w gminie Swarzędz. Są także materiały dotyczące funkcjonowanie swarzędzkiego oddziału Hakaty, rodzinne wspomnienia początków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Kontynuowany jest też opis wydarzeń z historii najnowszej, która często jest doświadczeniem osobistym wielu czytelników. Przypadająca w tym roku trzydziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego została przypomniana we wspomnieniach Tadeusza Stajkowskiego, jednego z działaczy NSZZ „Solidarność” w Swarzędzkich Fabrykach Mebli.
Podobnie jak to było w ubiegłym roku egzemplarze trzeciego numeru „Zeszytów Swarzędzkich” zostaną przekazane bibliotekom publicznym wszystkich gmin powiatu oraz najważniejszym bibliotekom publicznym i naukowym działającym na trenie Poznania. Zainteresowani mogą otrzymać egzemplarz w Referacie Promocji w swarzędzkim ratuszu. Elektroniczną wersję czasopisma można pobrać ze strony internetowej Swarzędza: www.swarzedz.pl
szkoda na te bzdury kasy, sa potrzebniejsze rzeczy w Swarzedzu
Nic co tutaj jest napisane ani trochę mi nie pomogło żenada !