Poznaniacy po raz kolejny mogą zgłaszać i wybierać najładniejszy budynek, który został wybudowany w ubiegłym roku. Za najlepszą realizację architektoniczną w naszym mieście przyznawana jest statuetka Jana Baptysty Quadro.
Poznań jest miastem, przechodzącym w ostatnich latach bardzo intensywną metamorfozę, powstają kolejne budynki, które na nowo kształtują istniejącą tkankę miejską, zadaniem jury jest wyróżnić najlepszych architektów i inwestorów, wskazując jednocześnie kolejnym, przykłady dobrej architektury i pożądanego dla Poznania ładu urbanistycznego – mówi Jacek Cenkiel, przewodniczący kapituły konkursowej, który był inicjatorem nagrody – jednocześnie chcemy zachęcić samych poznaniaków by zgłaszali przykłady dobrej i pięknej architektury, oddane w minionym roku do użytku w stolicy Wielkopolski.
Kandydatów do nagrody należy zgłosić do końca sierpnia. Kluczowym elementem decydującym, o tym czy budynek może kandydować w konkursie jest termin oddania inwestycji do użytku i zlokalizowanie w granicach miasta Poznania. Zgłoszenia należy składać w sekretariacie SARP, Stary Rynek 56. Znaleźć się w nich powinny następujące informacje: nazwa obiektu, jego dokładny adres oraz krótki opis powodów zgłoszenia. Statuetka rokrocznie wręczana jest w październiku, w ramach obchodów Światowego Dnia Architekta.
Bardzo często możemy spotkać się z konkursami dla prac studenckich czy dyplomowych, w praktyce statuetka Jana Baptysty Quadro jest najważniejszą nagrodą dla czynnego Architekta działającego twórczo i realizującego swoje dzieła w Poznaniu – mówi Piotr Kostka, prezes poznańskiego oddziału SARP – o ile mi wiadomo podobnej rangi nagrodę wręcza Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy za realizację projektu na terenie stolicy.
Trzy spośród wyróżnionych do tej pory obiektów to budynki uniwersyteckie sfinansowane ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest to Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997), Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (projektu Jacka Bułata) oraz projekt Kampusu na Morasku (autorstwa Jerzego Gurawskiego).
W historii konkursu, najwięcej, bo aż trzy statuetki trafiły do Studia ADS należącego do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza. To właśnie w tej pracowni powstał projekty Pawilonu nr 8 MTP, terminalu pasażerskiego Poznańskiego Portu Lotniczego Ławica oraz Starego Browaru. Jednym z nagrodzonych budynków jest również Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej (nagroda z 2005 roku)
Dodaj komentarz