Muzeum Archeologiczne od wielu lat prowadzi wykopaliska w Afryce Północnej – Egipcie i Sudanie. O sukcesach poznańskich badaczy będzie można usłyszeć w najbliższą środę podczas wykładu w Muzeum Archeologicznym.
Warto zaznaczyć, że to w Tell el-Farcha w Delcie Nilu polscy archeolodzy odkryli jedne z najstarszych na świecie browarów, złote figury sprzed ponad 5 tys. lat, które obecnie eksponowane są w prestiżowym Muzeum Egipskim w Kairze czy najstarsze budowle w Egipcie wzniesione z cegieł mułowych. Wykopaliska prowadzone są wspólnie przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Instytut Archeologii UJ w Krakowie.
Prace archeologiczne w Egipcie Foto: http://www.farkha.org
Środowy wykład „Delta Nilu jako centrum wymiany kulturowej pomiędzy Górnym Egiptem a południowym Lewantem w 4 tysiącleciu p.n.e” wygłosi dr Agnieszka Mączyńska z poznańskiego muzeum. Podczas prezentacji zostaną podsumowane prace prowadzone podczas ostatnich dwóch lat projektu – w tym wyniki badań wykopaliskowych w Tell el-Farcha oraz analiz specjalistycznych przeprowadzonych na materiałach zabytkowych pochodzących ze stanowiska – w tym petrograficznych ceramiki oraz składu metali.
Dr Maczyńska swoje badania zrealizowała dzięki projektowi sfinansowanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Pomost – powroty, umożliwiającego młodym rodzicom powrót do pracy naukowej po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci.
Wykład odbędzie się w środę 22 maja o godz. 11.00 w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przy ul. Wodnej 27. Wstęp wolny!
Dodaj komentarz