POZnań

Wyniki rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych

Plac Bernardynski Liceum Marii Magdaleny - marzec 2018  Foto: Tomasz Dworek

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i Powiecie Poznańskim zakończyła się pierwszym etapem. Spośród 6361 złożonych wniosków, do wybranych placówek zakwalifikowało się 5892 kandydatów. Jednak 245 uczniów nie znalazło się na liście żadnego liceum, technikum ani szkoły branżowej. Nadal dostępne jest 770 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół, z czego 417 znajduje się w poznańskich szkołach, a 353 w szkołach w Powiecie Poznańskim.

Najwięcej wniosków dotyczyło przyjęcia do liceum ogólnokształcącego (3835), technikum (1882) oraz szkoły branżowej (644) – w sumie 6361 wniosków. Z tych liczbowych zestawień wynika, że do liceów zakwalifikowało się 3307 uczniów, do techników – 1955, a do szkół branżowych I stopnia – 630. Warto również zaznaczyć, że ponad 200 wniosków nie zostało wziętych pod uwagę ze względu na ich niekompletność.

W tym roku Miasto Poznań rozpoczęło rekrutację do 184 oddziałów na szczeblu podstawowym. W sumie na absolwentów szkół podstawowych w Poznaniu i Powiecie Poznańskim czekało 5263 miejsc w szkołach podstawowych oraz 1414 miejsc w Powiecie Poznańskim. Obecnie, po pierwszym etapie rekrutacji, nadal pozostaje 770 wolnych miejsc, z czego 417 znajduje się w poznańskich szkołach, a 353 w szkołach w Powiecie Poznańskim.

Największą popularnością wśród uczniów cieszyły się II LO, III LO, XXI LO i IV LO. W przypadku oddziałów, na które przypadało najwięcej chętnych, są to: 1 A1 w IV Liceum Ogólnokształcącym, 1 G1 w IV Liceum Ogólnokształcącym, 1B_2 w XV Liceum Ogólnokształcącym, 1f w III Liceum Ogólnokształcącym oraz 1 BW w XXXVIII

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranych szkół, muszą teraz dostarczyć oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, a także ewentualne orzeczenia lekarskie w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe. Lista przyjętych i nieprzyjętych kandydatów będzie ogłoszona 18 lipca, a rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się następnego dnia.

Nabór do szkół średnich na rok 2024/2025 rozpoczął się 20 maja. Uczniowie mogli wybrać trzy szkoły, a wybór pierwszej zależał od ich największego zainteresowania. Absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej mogli ubiegać się o przyjęcie do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Ukończenie technikum lub szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu, jednak nie zamyka drogi do zdania matury. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się po ogłoszeniu listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów, która zostanie ogłoszona 18 lipca.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz