K U L T U R A

Wystawa Księgozbioru Braci Grimm w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Planowane zamontowanie słupków - ulica Ratajczaka  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Do końca stycznia 2025 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu można podziwiać wyjątkową wystawę poświęconą księgozbiorowi braci Jakuba i Wilhelma Grimmów. Ekspozycja, która posiada ogromne znaczenie zarówno historyczne, jak i kulturowe, prezentuje 28 woluminów, które przez wiele lat uznawano za zaginione. Ich odkrycie w Poznaniu to wydarzenie na miarę prawdziwego skarbu literackiego, bowiem książki te były ostatnio widziane tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez zespół badawczy pod kierunkiem prof. Elizy Pieciul-Karmińskiej z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Renatę Wilgosiewicz-Skutecką z Oddziału Zbiorów Specjalnych BUP. Dzięki ich staraniom udało się nie tylko zidentyfikować odnalezione dzieła, ale również wydobyć na światło dzienne historię ich drogi z Berlina do Poznania. Na wystawie będzie można nie tylko zobaczyć cenne woluminy, lecz także zapoznać się z historią braci Grimm oraz ich niezwykłymi baśniami.

Powód, dla którego książki braci Grimm mają wyjątkowe znaczenie, wykracza poza ich wartość literacką. Każdy z woluminów nosi ze sobą ślady przeszłości – zapiski wykonane ręką samych autorów. Jakub i Wilhelm często notowali interesujące ich fragmenty, co czyni te książki nieocenionym źródłem dla badaczy ich twórczości. Podczas konferencji prasowej związanej z otwarciem wystawy, Renata Wilgosiewicz-Skutecka podkreśliła, że miała nadzieję na możliwość ukazania tych woluminów szerszej publiczności.

Bracia Grimm, znani przede wszystkim jako autorzy słynnych baśni, byli również pionierami badań nad językiem i folklorem. Księgozbiór, który gromadzili przez ponad sześćdziesiąt lat, liczył przeszło osiem tysięcy woluminów, co świadczy o ich ogromnej pasji i zaangażowaniu w literaturę oraz kulturę. Odkrycie 28 książek w Poznaniu to tylko część większej całości – już w 2002 roku udało się zidentyfikować pierwsze sześć tomów tego znakomitego zbioru. Dalsze poszukiwania ujawniły, że w poznańskich zbiorach znajduje się aż 33 tomy, które niegdyś były własnością braci Grimm.

Warto też zaznaczyć, że książki te nie tylko stanowią cenny skarb dla badaczy literatury, ale również dla wszystkich entuzjastów historii i kultury. Wystawa to doskonała okazja, aby odkryć fascynujący świat baśni oraz poznać życie i pracę braci Grimm, którzy pozostawili po sobie nieprzemijający ślad w literaturze światowej.

W bibliotece będzie można zobaczyć również bogaty zbiór materiałów towarzyszących wystawie, w tym wykłady i publikacje dotyczące badań nad twórczością braci Grimm. Te eksponaty to gratka nie tylko dla naukowców, ale także dla wszystkich miłośników literatury i historii.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz