K U L T U R A

Wystawa tysiącletnich naszyjników

Naszyjniki z Muzeum Archeologicznego  Foto: Kateriny Zisopulu

Naszyjniki z Muzeum Archeologicznego Foto: Kateriny ZisopuluDo tej pory 12 niezwykłych naszyjników można było oglądać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim. Teraz 12 naszyjników, wykonanych z X-wiecznego drewna dębowego zostało wystawionych w Starym Browarze.

Wszystkie naszyjniki są dziełem poznańskiej projektantki Anny Orskiej.

Artystka od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości komponentówmówi prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia.

Naszyjniki, które teraz można oglądać w Starym Browarze powstały z tysiącletniego drewna pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego. Projektantka fragmenty drewna oprawiła we współczesny metal. Anna Orska wykorzystuje w swoich pracach także inne materiały takie jak papier, liny czy monety.

Do tej pory wystawę 1000 lat w naszyjnikach mogli oglądać goście odwiedzający Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Teraz została ona przeniesiona do Starego Browaru.

Projekt jest niestandardowy, a miejsce wystawy, czyli Stary Browar, wyjątkowe, związane z moją pracą artystyczną – przyznaje Anna Orska – tutaj w umiejętny sposób łączy się stare z nowym, historię z nowoczesnym designem, wystawa idealnie komponuje się z przestrzenią Starego Browaru.

Wystawa Anny Orskiej 1000 lat w naszyjnikach będzie prezentowana w nowej części Starego Browaru do 31 sierpnia.

Wystawa w Starym Browarze Foto: Jakub Wittchen

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz