K U L T U R A

Wytchnienie! Gdzie jest najcichsze miejsce w Poznaniu?

WARTA  Foto: Sławek Wąchała

Wytchnienie w mieście! Poznań Design Festiwal zaprasza na cykl ciekawych spotkań! 11 już cykliczne wydarzenie doczekało się letniej odsłony. Po raz pierwszy warsztaty, które znalazły się w jego programie, odbywają się przez całe wakacje. Pora ujawnić ich sierpniowy harmonogram.

Kluczem do wszystkich wydarzeń jest połączenie sił w szukaniu wytchnienia w przestrzeni miasta. Językiem oficjalnym wydarzeń jest język designu, wzornictwa i architektury. A lato to idealna pora roku, by poszukać wytchnienia na własną rękę, festiwal to tylko ułatwia.


Warsztaty. Warta? Warto! Wytchnienie, poniedziałek | 5.08 | godz. 18:00 – 21:00, miejsce spotkania: Przystań. Rzeka Warta, prowadzenie: Magdalena Garczarczyk

Te warsztaty to propozycja dla wszystkich, którzy kochają miasto, ale kochają też wodę. Równowagi w tym uczuciu uczestnicy i uczestniczki poszukają, obserwując Poznań z perspektywy rzeki. Gdzie można odnaleźć wytchnienie, wybierając się w rejs nie tramwajem wodnym, nie kajakiem, a łodzią? Jak odkrywaniu i nazywaniu wytchnienia sprzyja obecność innych osób, które oddalają się w grupie od brzegu i dzieli je coraz większy dystans od tsunami wiadomości i labiryntu spraw do załatwienia? Jak otworzy się im głowa, kiedy nie będą myśleć o internecie, telefonie i napiętym kalendarzu spotkań?

Podczas mikrowyprawy w centrum miasta to rzeka narzuci swoje tempo i to Warta stanie się przewodnikiem numer jeden. Bo to ona najlepiej opowiada własne historie. Wystarczy dobrze się w nie wsłuchać. Tłumaczką jej wodnego języka będzie Magdalena Garczarczyk – architektka krajobrazu, edukatorka i animatorka. Dokładna trasa rejsu jest owiana tajemnicą – organizatorzy zdradzą ją drogą mailową wszystkim zainteresowanym.

Warsztaty. Głosy z kiedyś. Warsztaty śpiewu tradycyjnego, piątek | 9.08 | godz. 17:00 – 19:00, miejsce: Św. Marcin 75 / Łazęga Poznańska, prowadzenie: Dorota Kurkowicz / Piotr Braszak

Poznań Design Festiwal Foto: Poznań Design Festiwal

Te warsztaty to najlepszy dowód na to, że wytchnienie możemy odnaleźć najbliżej jak tylko się da – we własnym ciele. Głos wydobywający się z nas na zewnątrz może być uwalniający, przynieść ulgę i koić. Wystarczy tylko się na niego otworzyć i poszukać w nim innych dźwięków i rejestrów tak dobrze znanych z dialogu z codziennością. Czasem nasz głos może zaskoczyć, ale warsztaty to idealna przestrzeń do tego, by się z nim oswoić.

Wywodzący się z Poznania duet śpiewaczy Dorota Kurkowicz / Piotr Braszak poprowadzi warsztatowiczów i warsztatowiczki przez tajemnice śpiewu białego, czy – jak kto woli – tradycyjnego, ludowego. To najbardziej naturalna, wychodząca z mówienia czy zawołania technika wykonawcza. Wspólnotowość śpiewających i ich współbrzmienie – to jego główne wartości. Na warsztatach ważne są nie tylko melodie, ale też historie związane z pieśniami. Kompasem do wspólnego wyboru repertuaru będzie odpowiedź na pytanie: co dzisiaj, w świecie, który mknie w zawrotnym tempie, daje nam odpocząć.

Duet Kurkowicz / Braszak prowadzi między innymi ekspedycje terenowe: wywiady z wiejskimi śpiewakami i muzykantami, spotkania ze starymi i nowymi mistrzami tradycji. Dorota jest archeolożką i skrzypaczką, a Piotr jest tłumaczem literatury, badaczem pieśni i lirnikiem.

Warsztaty. Spacer w ciszy, piątek | 21.08 | godz. 18:00 – 19:00, miejsce: Kampus Morasko, Wydział Fizyki UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, prowadzenie: Jan Felcyn

komora wytchnieniowa Foto: Jan Felcyn

Te warsztaty to idealna okazja do tego, by wybrać się w najcichsze miejsce w Poznaniu. W tym celu uczestnicy i uczestniczki zawędrują na Kampus Morasko. To właśnie tam, na Wydziale Fizyki UAM znajduje się szczególne pomieszczenie – kabina bezechowa. To przestrzeń, w której nie ma echa ani jakichkolwiek odbić dźwięku.

To miejsce starannie wygłuszone i odizolowane od zewnętrznych źródeł hałasu. Jak brzmi dźwięcząca w uszach cisza, tak bardzo obca na co dzień w przestrzeni miasta? Każdy z warsztatowiczów będzie mógł wsłuchać się we własną ciszę i przekonać, że czasem do odnalezienia wytchnienia potrzebna jest strata. W tym przypadku utrata dźwięku, wymazania go z rzeczywistości. Czy można w tym odnaleźć wartość? Jeśli tak, to co nią jest? Obok poszukiwań odpowiedzi na te pytania, padną też inne, bardziej rzeczowe. Jak działa kabina i jak się ją wykorzystuje – o tym opowie edukator i społecznik Jan Felcyn, który nagłaśnia problem hałasu w mieście.

Efekty wytężonej pracy uczestników i uczestniczek będzie można poznać podczas jesiennej edycji PDF, która odbędzie się między 25 a 27 października. Podczas warsztatów pada bowiem pytanie, czym jest wytchnienie. Z zebranych różnorodnych odpowiedzi powstanie tzw. chmura słów. To wyjątkowy projekt, który zostanie zaprezentowany jesienią. Odpowiedzieć jednym słowem na pytanie, czym jest wytchnienie mogą także internauci i internautki. Wystarczy wypełnić ankietę, którą można znaleźć TUTAJ

Wszystkie warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób w wieku 16+. Obowiązują jednak na nie wcześniejsze zapisy. Na zgłoszenia organizatorzy czekają pod adresem mailowym hello@poznandesignfestival.pl. Wystarczy wpisać nazwę warsztatów, na które chce się wybrać. To ważne, bo liczba miejsc jest ograniczona.


Więcej informacji o PDF można znaleźć na stronie: www.poznandesignfestiwal.pl

Wydarzenie dofinansowuje Miasto Poznań, patronat honorowy PDF: Prezydent Miasta Poznania.
patroni medialni PDF: Architektura i Biznes, IKS.Kulturapoznan.pl, Lepszy Poznań, Fotokulturalni, Tuu, Freshmag, Nowy Magazyn, Grupa Dobry Dom, Radio Afera
Partnerzy: Stary Browar, Centrum Kultury Zamek, Pyramida Hub, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Politechnika Poznańska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuki w Szczecinie, 12 Chairs, Forum Designu, 7. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. I. Zjeżdżałki: „Wobec wody”, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, Fundacja Apja, Projekt Zieleniak

Użyte w artykule zdjęcia: Sławek Wąchała

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz