K U L T U R A

Wytchnienie! Poznań Design Festiwalu nadchodzi!

PDF_Wytchnienie_FB_IG_1200x1200_02  Foto:

To już 11 edycja wyjątkowego wydarzenia poświęconego ludziom i miastu. Twórcy i twórczynie festiwalu poruszają ważne dla naszego dobrostanu tematy. W tym roku to „wytchnienie”!

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem WYTCHNIENIE. Dlaczego?

Na festiwalu szukamy tym razem wytchnienia, bo statystyki robią wrażenie. Z danych Eurostatu wynika, że w 2023 roku byliśmy drugą najbardziej zapracowaną nacją wśród krajów Unii Europejskiej. W tamtym czasie pracowaliśmy ok. 41,4 godzin tygodniowo, czyli o 42 minuty dłużej niż średnia dla państw unijnych. Brzmi jak przepracowanie? Może więc potrafimy odpoczywać, uprawiając sport? Raport WHO z 2022 roku umieścił Polskę – obok Grecji i Portugalii – na podium krajów, które poświęcają najmniej czasu na aktywność fizyczną. Warto więc poświęcić czas w ostatni weekend października na to, by razem z nami nauczyć się na nowo, jak złapać oddech w rytmie miasta” – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwalu.

Wydarzenie przeznaczone dla wszystkich, zwłaszcza tych zapracowanych, ale też zaplanowano bloki programowe dla projektantów i architektów dla których festiwal może być inspiracją!

PO PIERWSZE: WYSTAWY

Festiwal rozpocznie się w najbliższy piąte w Słodowni w Starym Browarze, potem kolejne wernisaże w Pyramida Gallery przy ul. Garbary i u Bękartów przy ul. Szyperskiej.

Wystawa główna STREFY WYTCHNIENIA to prezentacja 15 projektów, wyłonionych przez nas w ramach open call’a. Zobaczymy na niej m.in.: urnę, nawiązującą do hasła „Wyśpisz się po śmierci”, mityczną „bazę” z dzieciństwa, animację inspirowaną wdechem i wydechem czy słuchowisko, mające przynieść ukojenie. Dodatkowo na wystawie głównej zostanie zaprezentowana tzw. chmura słów. Powstała dzięki synonimom wytchnienia, zebranym od uczestników warsztatów podczas letniej edycji festiwalu. Finalny projekt jest interaktywny: każda chętna osoba będzie mogła dopisać do „chmury” swoje słowo – skojarzenie.

PO DRUGIE: WARSZTATY

Jesienna odsłona Poznań Design Festiwalu to także seria bezpłatnych warsztatów dla wszystkich: dzieci, całych rodzin, dorosłych, a także projektantów i architektów. Na większość z nich obowiązują jednak zapisy: wystarczy zgłosić chęć uczestniczenia w nich na adres: hello@poznandesignfestival.pl. Wytchnienie będzie można odnaleźć podczas warsztatów z improwizacji teatralnej, projektując całą rodziną słoiki wspomnień z minionego lata, a architekci dowiedzą się, dlaczego powinni „widzieć” drzewa, będą mieli też szansę na zaprojektowanie strefy wytchnienia dla Poznania.

PO TRZECIE: WYKŁADY, PREZENTACJE, DYSKUSJE

Sobota i niedziela na Poznań Design Festiwalu to także rozmowy o wzornictwie i architekturze dobrostanu, regeneracyjnym designie oraz ich wpływie na odnalezienie wytchnienia w mieście. W Poznań Design Talks wezmą udział eksperci z różnych dziedzin życia, którzy perspektyw przyjrzą się tegorocznemu hasłu PDF. Będą to goście z Francji, Chin, USA czy Włoch.

PO CZWARTE: WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

W nawiązaniu do tegorocznego hasła festiwalu, Zespół Szkół Odzieżowych przygotował kolejną odsłonę muralu tekstylnego, który będzie można podziwiać przez okrągły rok na Starym Mieście. Dzieło o wytchnieniu pojawi się na budynku szkoły. To już piąta edycja muralu, który powstaje we współpracy z Fundacją Kreaktywator.
Festiwalowi towarzyszy także premiera nowych odcinków filmowego cyklu POZNAŃSCY RZEMIEŚLNICY, który Fundacja Made in Art realizuje już czwarty rok. Czy w pracy rzemieślniczej można – przewrotnie – odnaleźć wytchnienie od szybkiego tempa życia? Warto się o tym przekonać na kanale Youtube Fundacji.
Wystawa „rwane brzegi” w Piramida Gallery to prezentacja prac uczestniczek i uczestników warsztatów fotograficznych „odbicie Cybiny”, w wyniku których powstanie osobiste archiwum rzeki, oraz przestrzeń premiery zina „ZBIORNIK”. Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Regionalnego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.

W Słodowni zaprezentowane będą także wystawy:
𝗥𝗘_𝗦𝗘𝗧 | kuratorka: Agata Kiedrowicz
𝗢𝗕𝗟𝗜𝗖𝗭𝗔/𝗙𝗔𝗖𝗘𝗦/𝗥𝗢𝗦𝗧𝗥𝗢𝗦 | kuratorka: Dorota Januszek
𝗟𝗘𝗦́𝗡𝗔 𝗦𝗧𝗥𝗘𝗙𝗔 𝗗𝗢𝗦́𝗪𝗜𝗔𝗗𝗖𝗭𝗔𝗡𝗜𝗔 (𝗟𝗦𝗗). 𝗜𝗡𝗧𝗘𝗥𝗔𝗞𝗧𝗬𝗪𝗡𝗔 𝗜𝗡𝗦𝗧𝗔𝗟𝗔𝗖𝗝𝗔 | kuratorka: Natalia Adamczyk
𝗪𝗬𝗧𝗖𝗛𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗘 | Wystawa osób studenckich Syczuańskiego Instytutu Sztuk Pięknych, Chongqing, Chiny | kurator: Zeng Tu
𝗣𝗜𝗘̨𝗖́𝗗𝗭𝗜𝗘𝗦𝗜𝗔̨𝗧 𝗖𝗭𝗧𝗘𝗥𝗬 𝗪𝗬𝗧𝗖𝗛𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔 | kurator: Bartosz Kaźmierczak

Kolejne wystawy warte zobaczenia:
𝗦𝗬𝗠𝗨𝗟𝗢𝗪𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗡𝗔𝗧𝗨𝗥𝗬: 𝗪 𝗣𝗢𝗦𝗭𝗨𝗞𝗜𝗪𝗔𝗡𝗜𝗨 𝗪𝗬𝗧𝗖𝗛𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔 | zespół kuratorski Robot Gentleman, Galeria Pyramida, ul. Garbary 64
𝗪𝗜𝗟𝗚𝗔 𝗪𝗜𝗟𝗗𝗔 | kurator: Marcin Matuszak, Bękarty / Robię Tylko To Co Lubię, ul. Szyperska 3

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYSTAWY PRZEZ CAŁY WEEKEND JEST BEZPŁATNY!

Organizatorem Poznań Design Festiwal jest Fundacja Made in Art.
Wydarzenie dofinansowuje Miasto Poznań.
Patronat honorowy PDF: Prezydent Miasta Poznania.
Patroni medialni PDF: Dynks, Architektura i Biznes, IKS.Kulturapoznan.pl, Lepszy Poznań, Fotokulturalni, Tuu, Freshmag, Nowy Magazyn, Grupa Dobry Dom, Radio Afera, Poznań Magazine.
Partnerzy: Stary Browar, Centrum Kultury Zamek, Pyramida Hub, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Politechnika Poznańska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Forum Designu, 7. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. I. Zjeżdżałki: „Wobec wody”, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, Fundacja Apja, Projekt Zieleniak, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, Scena Robocza, Ogrody Odnowa, Apartamenty Pomarańczarnia Poligrafia Fabisiak, REVD, Grohe, Vox, Targi Rzemiosła Wzory, Fashion Revolution Institute, Chiasmus Studio, Uniwersytet im. A. MIckiewicza, Wydział Fizyki, Zespół Szkół Odzieżowych w Poznaniu, Lusi Cafe Bar, Manufaktura Drukarnia.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz