Do sztafety maratońskiej XLPL Ekiden zostały jeszcze niecałe dwa miesiące, a zapisało się już ponad 100 drużyn! Impreza sportowa nabiera na znaczeniu, w wielkopolskim świecie biegowym i biznesowym obecność jest niemal obowiązkowa.
Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca nad jeziorem Maltańskim. Z roku na rok liczba chętnych drużyn rośnie. Już poprzednia edycja zgromadziła więcej drużyn, niż przypuszczali organizatorzy. W tym roku ustalono limit na 250 drużyn, o uczestnictwie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Patronami honorowymi imprezy są prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Ambasada Japonii. Sama nazwa w innowacyjny sposób określa nasz region (XL – Wielko, Pl – Polska). Drugi człon nazwy (Ekiden) pochodzi z kultury japońskiej. To tam ten typ biegów stał się najbardziej popularny, uczestników przepełnia duma i honor, że własnym wysiłkiem mogą przyczynić się do sukcesu swojego zespołu. Słowo Ekiden w nazwie fundacji oddaje prestiż oraz tradycję, którą organizatorzy pragną kultywować.
Polacy ochoczo podejmują wyzwania długich dystansów. Jest jednak wiele osób, które nie są jeszcze gotowe na podjęcie wyzwania ponad 40 km trasy. Pojawiają się półmaratony oraz, rzadziej spotykane, sztafety. W sztafetach ciężar pokonania dystansu maratońskiego rozkłada się na sześciu członków zespołu, którzy mają do przebiegnięcia znacznie mniejsze odcinki. Pokonanie najkrótszej zmiany (4 395 m) jest możliwe już dla osoby, która nie trenuje na co dzień i nie jest wprawionym biegaczem. Bieg sztafetowy jednoczy drużynę i sprawia, że staje się ona zgranym zespołem. Razem duży dystans maratoński staje się możliwy do pokonania – mówi Joanna Boruta z biura prasowego biegu.
Jednym z najważniejszych tegorocznych aspektów sztafety maratońskiej XLPL EKIDEN jest jej charytatywny charakter. W tym roku z każdego wpisowego kwota 42 zł i 19,5 gr zostanie przekazana na fundację Zwycięzca, której założycielem jest Dariusz Strychalski – niepełnosprawny ultramaratończyk, który pokazał ludziom, że niedowład ciała nie musi oznaczać rezygnacji z normalnego życia oraz spełnienia swoich marzeń. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju i promocja sportu oraz kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pomocy materialnej im oraz ich rodzinom. Sam Darek Strychalski będzie gościem specjalnym tegorocznego biegu, a także wystawi w nim swoją drużynę.
Ale na trasie będzie można spotkać także takie osoby jak Przemek Walewski – dziennikarz, maratończyk i biegacz górski, Grzegorz Urbańczyk – triumfator ubiegłorocznej edycji Wings For Life czy Paweł Czapiewski aktualny rekordzista Polski na dystansie 800 m.
Dodaj komentarz