Od dziś w Sali Kominkowej Centrum Kultury ZAMEK oglądać można wystawę poświęconą Kaplicy Zamkowej.
Choć poznańska rezydencja cesarska została oddana do użytku w 1910 roku, to jeszcze przez trzy następne lata trwały prace przy urządzaniu zamkowej kaplicy. Umieszczona na pierwszym piętrze wieży zegarowej, uzyskała w ich wyniku bogatą dekorację mozaikową, wzorowaną na kaplicach pałacowych z czasów Karolingów i Hohenstaufów.
Autorem projektu był specjalizujący się w tej technice malarz August Oetken, a głównym wykonawcą berlińska firma Puhl &Wagner. W czasie wojennej przebudowy zamku kaplica ustąpiła miejsca gabinetowi przeznaczonemu dla Adolfa Hitlera.
“Przy planowaniu tego pomieszczenia cesarz trzymał się wzorów wspaniałych kaplic zamkowych z czasów Karolingów i Hohenstaufów. Jak w Akwizgranie i w Palermo, tak i w nowej kaplicy zamkowej pokryto ściany w górę aż do wysokich sklepień kopuły mozaiką. Sztuka mozaikowa jest monumentalnym malarstwem o najwyższej technicznej doskonałości. Barwy mozaik mają nie tylko największe natężenie światła, ale i nieprzemijającą trwałość.” Tak o ukończonej w 1913 roku kaplicy pisał autor przewodnika po poznańskiej rezydencji Wilhelma II.
Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z pracy Paula Seidla „Die Mosaiken der Schlosskapelle zu Posen” (Berlin 1914), udostępnionej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, zaś detale architektoniczne ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu oraz Centrum Kultury ZAMEK.
Wystawa czynna w dniach 6.07.-25.08. codziennie (oprócz poniedziałków) w g. 11-19 w Sali Kominkowej. Wstęp wolny.
Kaplicy Zamkowej poświęcone będą także wakacyjne wykłady w ramach “Niedziel na Zamku” 28 lipca i 11 sierpnia.
Dodaj komentarz