Zamek był świadkiem całej bogatej, brutalnej ale i niezwykłej historii XX wieku. W ciągu tych wszystkich lat miał wielu właścicieli. Był rezydencją niemieckiego cesarza i polskich prezydentów, mieściły się tu instytucje państwowe i naukowe. Teraz jest to przede wszystkim miejsce kultury, które niezmiennie służy ludziom.
Oficjalne otwarcie Zamku miało miejsce 21 sierpnia 1910 roku, jednak już dzień wcześniej zjechali tu wszyscy oficjele, dlatego oficjalne świętowanie urodzin rozpocznie się 20 sierpnia.W najbliższy czwartek.
Swoich gości Zamek zaprasza m.in. do kina. Bilety będą w promocyjnej cenie 10 zł, będzie lubiane zwiedzanie zakamarków z przewodnikiem, gra miejska i słodkości!
Zamek powstał w 1910 roku jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza – Wilhelma II. Powstało tu wówczas wiele udogodnień, dla niepełnosprawnego, choć samodzielnego władcy. Części pomieszczeń nadano modny wówczas historyzujący styl nawiązujący do istniejących europejskich zabytków, w innych postawiono na monumentalną przestrzeń, masywność ścian, wielkie okna. Sień przejazdowa pod Wieżą Zegarową została skonstruowana tak, by mogło tam wjechać auto cesarza.
Tuż pod odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Zamek stał się poznańską siedzibą prezydentów Rzeczypospolitej, a część pomieszczeń udostępniono Uniwersytetowi Poznańskiemu.
Ciekawostką jest to, że podczas gdy Polacy w dwudziestoleciu międzywojennym nie zmienili prawie nic na zewnątrz i we wnętrzach Zamku, w 1939 roku naziści postanowili go gruntownie przebudować. Bryła Zamku, jaką znamy dziś, jest efektem wojennej przebudowy i zmian jakie wprowadzili Polacy po II wojnie światowej. To właśnie po 1945 roku postanowiono „obniżyć” budowlę – m.in. odejmując szczyt Wieży Zegarowej – symbolicznie pozbawiając Zamek Cesarski dominującego charakteru w architekturze Poznania.
Biura władz miasta Poznania funkcjonowały w Zamku do 1962 roku, kiedy powstał tu Pałac Kultury, w 1991 przemianowany na Centrum Kultury ZAMEK, które do dziś jest gospodarzem Zamku Cesarskiego.
Program URODZIN:
Z okazji urodzin Nowe Kino Pałacowe zaprasza na wszystkie filmy repertuarowe w cenie 10 zł za bilet / repertuar.
20 i 21.08. zapraszamy do wzięcia udziału w zamkowej grze miejskiej.
To narzędzie do samodzielnej zabawy przygotowane z myślą o turystach i tych, którzy lepiej poznać chcą własne miasto. Uczestnicy z dostępną w punkcie informacyjnym CK ZAMEK kartą startową ruszają w teren, by rozwikłać postawione przed nimi zagadki. Wśród 300 kart startowych przygotowaliśmy 105 kart specjalnych, dzięki którym wygrać można zamkowe przewodniki, gadżety oraz wejściówki na oprowadzanie po zamku.
20.08.
g. 14-18, Sień Przejazdowa
fotografie na tronie
g. 11-13 i 14-15, ul. Św. Marcin
rozdawanie słodkości przed zamkiem
g. 18.30, Hol Balkonowy
wykład Bartka Wiśniewskiego pt. “Podróże Wilhelma II”
21.08.
g. 18, Hol Wielki
zwiedzanie zamku z przewodnikiem (ze szczególnym uwzględnieniem czasów cesarskich)
Dodaj komentarz