Rzeczpospolita i miesięcznik Perspektywy opublikowały najnowszy Ranking Szkół Wyższych 2011.
Na ten ranking czekają młodzi ludzie, którzy muszą podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji – wybrać uczelnię i kierunek studiów.
Organizatorzy podsumowania kładą nacisk przede wszystkim na jakość, zarówno kształcenia, badań naukowych, zarządzania jak i kontaktów uczelni z otoczeniem społecznym i biznesowym.
Jak na tle akademickiej Polski wyglądają poznańskie uczelnie?
W rankingu uczelni akademickich, na 4 miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Adama Mickiewicza, którego wyprzedziły Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska.
10 miejsce zajmuje Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, 17 Politechnika Poznańska, 28 – Uniwersytet Ekonomiczny, a 37 miejsce, na 90 sklasyfikowanych Uniwersytet Przyrodniczy.
W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich prym wiodą szkoły warszawskie: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.
Pierwsza poznańska uczelnia została sklasyfikowana na miejscu 17 – jest nią Wyższa Szkoła Bankowa. Kolejne miejsca zajęły:
32 – Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
39 – Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych
56 – Wyższa Szkoła Logistyki
75 – Wielkopolska Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej
81 – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości
86 – Wyższa Szkoła Języków Obcych im. S.B. Lindego
87- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
94- Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka i w Poznaniu
W tym rankingu sklasyfikowano 101 uczelni.
Najlepsze kierunki ekonomiczne oferowane są na SGH i Uniwersytecie Warszawskim, na 3 miejscu znalazł się poznański Uniwersytet Ekonomiczny.
W Rankingach kierunków humanistycznych oraz społecznych 3 miejsce zajmuje UAM, po Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim. W rankingu kierunków medycznych również na 3 miejscu po ośrodkach warszawskim i krakowskim znalazł się poznański Uniwersytet Medyczny.
Ranking kierunków przyrodniczych: 1 – Uniwersytet Warszawski, 2 – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, 3 – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, 4 – Uniwersytet Jagielloński, 5 – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
W naukach ścisłych na miejscu 6 – UAM, na 16 Politechnika Poznańska. Na kierunkach technicznych i informatycznych Politechnika Poznańska zajmuje miejsce 5.
Jak powstaje ranking?
Kluczową kwestią w profesjonalnym przygotowaniu rankingu jest wcześniejsze ustalenie jasnych jego kryteriów, prawidłowe zebranie danych, rzetelne ich opracowanie oraz przejrzyste przedstawienie wyników. Przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pod której egidą przygotowywany jest ranking, pracują nad nim praktycznie cały rok. Wprowadzenie każdej modyfikacji w istniejących kryteriach oraz dodanie nowych poprzedzone jest zawsze dużą pracą studialną, z udziałem kompetentnych osób i instytucji.
Ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej to w istocie pięć rankingów odzwierciedlających różnorodność uwarunkowań i misji pełnionych przez główne grupy polskich uczelni. Są to:
Ranking Uczelni Akademickich obejmujący wszystkie (z wyjątkiem artystycznych) szkoły wyższe w kraju (publiczne i niepubliczne) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Ranking Niepublicznych Uczelni Licencjackich, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.
Ranking uczelni akademickich składa się z sześciu grup kryteriów: prestiżu, potencjału naukowego, efektywności naukowej, innowacyjności, warunków studiowania oraz umiędzynarodowienia studiów.
Pozostałe rankingi składają się z pięciu grup kryteriów: prestiżu, siły naukowej, innowacyjności, warunków studiowania oraz umiędzynarodowienia studiów.
Wszystkie rankingi znajdziecie na stronie Perspektyw
Dodaj komentarz