Zbierając paragony mamy szansę na wygranie samochodów, laptopów czy tabletów. Wszystko dzięki organizowanej po raz pierwszy w Polsce loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwa Finansów. Ma nas zachęcać do wydawania z jednej strony i brania paragonów fiskalnych z drugiej strony. Ma też uświadomić, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym.
Aby wziąć udział w loterii, która rozpoczęła się 1 października, trzeba mieć ukończone 18 lat, paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie
To innowacyjny i nowatorski projekt Ministerstwa Finansów, nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiliśmy – przekonuje Izabela Leszczyna, wiceminister finansów – naszą loterię nazywany narodową, ponieważ dotyczy nas wszystkich. Każdy przecież korzysta z tego, że podatek VAT jest odprowadzany do budżetu państwa.
Czy ten pomysł będzie rzeczywiście bardziej skuteczny niż kontrole podatkowe? Jak podkreśla Tomasz Bojkowski z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego brak paragonu, a co za tym idzie, brak ewidencjonowania transakcji poprzez tzw. kasy fiskalne, jest jedynym z obszarów uchylania się od opodatkowania.
Chodzi zatem o ograniczenie lub wyeliminowanie zwyczaju sprowadzającego się do pytania: czy rozliczamy transakcję z VAT, czy bez – wyjaśnia dr Tomasz Bojkowski z Katedry Finansów Publicznych UEP.
Jest to jeden z trudniejszych do kontrolowania obszarów działalności gospodarczej. Ewidencji podlega bowiem jedynie działalność przedsiębiorcy. Stąd też wykazanie nieprawidłowości jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Pomysł loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów w opinii dr Bojkowskiego jest ciekawym sposobem realizacji interesu fiskalnego państwa.
Eksponuje się bowiem inne niż fiskalne korzyści posiadania paragonu: zwiększenie prawdopodobieństwa uczestnictwa w legalnym obrocie, posiadanie dowodu zawarcia transakcji czy też uprawnienia gwarancyjne lub z tytułu rękojmi powiązane z posiadaniem paragonu – uważa Tomasz Bojkowski – realizowane są bowiem działania prewencyjne, a nie kontrolne organów skarbowych.
Dodaje również, że żądający paragonu konsument może się okazać skuteczniejszym instrumentem realizacji interesu fiskalnego niż kontrole podatkowe lub postępowania kontrolne.
Dodaj komentarz