Architektura PRL-u, która przez jej historyczne i polityczne postrzeganie przez wielu nie jest zbyt dobrze odbierana. Od kilku lat próbuje to zmienić poznański fotograf Filip Springer.
Głośny jest jego projekt „Źle urodzone” który powstał z zafascynowania Filipa Springera właśnie tą architekturą. Część powstałych podczas jego realizacji fotografii będzie można zobaczyć na wystawie w Galeriai 2pir w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Jej wernisaż będzie także okazją do spotkania z autorem zdjęć i książki „Źle urodzone”.
Architektura modernistyczna dobrej jakości i dobrze wyremontowana okazuje się obecnie równie funkcjonalna, co pierwotnie. Przykładem może być choćby poznański Okrąglak, który wyremontowany, z nowymi funkcjami odnalazł się na nowo w przestrzeni miasta.
Wystawa, którą będziemy mogli oglądać w Galerii 2pir, składa się z 21 zdjęć. To zaledwie część tego, co powstało podczas 3 lat pracy.
Springer urodził się zaledwie na kilka lat przed końcem PRL, którego w ogóle nie pamięta, więc nie żywi doń żadnych uprzedzeń czy uczuć. Zarazem jednak nie zna z autopsji żadnych kontekstów, na dodatek nawet nie spędził dzieciństwa w blokach – wyjaśniają organizatorzy wystawy – do tematu nie popchnął go żaden dramat lub sentyment, a spacery ze znajomym architektem.
Jak wyjaśnia sam autor w swojej książce „Chciałem dowiedzieć się o tej architekturze jak najwięcej. Robiąc zdjęcia, zaczynałem trochę lepiej ją rozumieć”.
Zapraszamy na wernisaż wystawy Źle urodzone do Galerii 2pir w środę 13 marca o godzinie 18:00. Będzie to również okazja do spotkania z Filipem Springerem.
Samą wystawę będzie można oglądać do 17 kwietnia. Wstęp wolny!
Galeria 2pir mieści się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (ul. Kutrzeby 10).
Dodaj komentarz