Dziś na ostatnie już atrakcje XV Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszamy przede wszystkim miłośników morskich wypraw. Swoje relacje z podroży m.in. śladami Darwina czy na mroźne wybrzeża Grenlandii przedstawią dowódcy statków, kapitanowie, których rejsy wielokrotnie były wyróżniane prestiżową, najważniejszą w Polsce nagrodą Rejs Roku.
Zapraszamy do auli Uniwersytetu Ekonomicznego na godzinę 16:30. na wykład profesora Henryk Mruka dotyczący neuromarketingu. Prezentację poprzedzi spotkanie z kapitanami polskich wypraw polarnych, połączone z wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Jachtem za krąg polarny” oraz happeningiem i częścią muzyczną złożoną z występu formacji szantowej „Grupa Trzymająca Ster”.
Pokazy filmów i slajdów z wypraw zaprezentowane przez samych kapitanów będą kontynuowane o godz. 18.00 w klubie „U kei Fortu Colomb” jako wieczór polarny.
Wyprawy kapitana Henryka Wolskiego, http://henryk.best.net.p
Doświadczeniami i relacjami z wypraw podzielą się:
Kpt. Henryk Wolski. Jedyny Polak, który opłynął biegun północny (Przejście Północno-Zachodnie i Przejście Północno – Wschodnie). Na spotkaniu relacja z wyprawy „Fuegią” pt. „Śladami Darwina na Ziemi Ognistej”.
Kpt. Bronisław Radliński. Na jachcie „Solanus” pokonał najtrudniejszą drogę morską – Przejście Północno-Zachodnie – szlak wiodący z Atlantyku na Pacyfik wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki. „Solanus” był trzecim polskim jachtem, który pokonał tę drogę.
Kpt. Piotr Kuźniar. Na jachcie „Selma” odbył pionierski antarktyczny rejs z 10-osobową załogą na Morzu Weddella, po mało uczęszczanych, trudnych nawigacyjnie akwenach. „Selma” była pierwszym polskim jachtem na tych wodach.
Kpt. Przemysław Mączkowski. Na jachcie wraz w 9-osobową załogą dokonał penetracji północno-zachodniego wybrzeża Grenlandii w trudnych arktycznych warunkach dopływając aż do Zatoki Mellvila (75 równoleżnik).
Dodaj komentarz