Podczas budowy autostrad sporo pracy mają również archeolodzy. Często bowiem odnajdywane są mniej lub bardziej cenne skarby z przeszłości. Teraz część z nich będzie można zobaczyć podczas specjalnej wystawy w Muzeum Archeologicznym.
Goszcząca w Poznaniu wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Krakowskiego Zespołu do badań Autostrad – wyjaśnia Szymon Zdziebłowski z poznańskiego Muzeum – opowiada o jednym z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych a więc o wykopaliskach, wyprzedzających budowę autostrad i realizację innych wielkich inwestycji drogowych w Polsce.
Na wystawie zobaczymy to, co znaleziono na jednym z odcinków autostrady A-4 między Krakowem a Tarnowem. Przebiega on przez najbardziej zaludnione tereny pradziejowej Europy.
Najciekawsze odkrycia ukazano na wystawie w formie reportażu fotograficznego, zapraszając na swego rodzaju przejażdżkę autostradą tropem znalezisk archeologicznych – podkreśla Szymon Zdziebłowski – przy najważniejszych proponujemy zatrzymać się dłużej i prześledzić ich drogę od momentu odkrycia w ziemi, poprzez prace zabezpieczające i konserwatorskie, aż po wyeksponowanie w gablocie.
Dodaje też, że finalnym etapem tej drogi są rekonstrukcje komputerowe i foto-graficzne osób, biżuterii, broni, a także grobów, domów, studni oraz pieców garncarskich z czasów ich użytkowania przed wiekami i tysiącleciami. Najstarsze prezentowane na wystawie zabytki mają około 15.000 lat, a najmłodsze pochodzą z XIX w.
Wystawa będziemy mogli oglądać od wtorku 12 marca do poniedziałku 6 maja.
Zapraszamy również na wykład popularnonaukowy Alberta Zastawnego, jednego z autorów wystawy, który poprzedzi jej otwarcie. Będzie można go wysłuchać w poniedziałek 11 marca o godzinie 13:00. Wstęp wolny!
Dodaj komentarz