Aglomeracja

Żniwa chmielowe na Lednicy

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (chmiel)  Foto: lepszyPOZNAN / S21

Skansen na Lednicy kilka razy w roku ożywa, choć jest to miejsce warte odwiedzenia także wtedy, gdy nie są organizowane specjalne wydarzenia. Tym razem zapraszamy na Żniwa chmielowe!

Najbardziej chyba znanym wydarzeniem jest Żywy skansen, podczas którego w niemal każdym domu, ale też wokół nich można zobaczyć jak kiedyś mieszkano, w jakich strojach chodzono, przyjrzeć się pracy rzemieślników i zajrzeć do kuchni, w której gospodynie pichciły tradycyjne jadło. Przy odrobinie szczęścia można nawet czegoś spróbować.

Żniwa chmielowe Foto: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Tym razem organizowane wydarzenie będzie dotyczyło chmielu i jego uprawy w regionie Nowotomyskim. 

Odnosi się do lat 60. XX w. kiedy pola uprawne zajmowały nieduży areał, a chmiel prowadzony był na tyczkach. W latach 70. powiększano wielkość pól a chmiel prowadzono na drucianych przewodnikach. Chmiel uprawiany jest tutaj od XV w., zaś intensywnie od lat 30. XIX w.

Po II wojnie światowej we wsiach wokół Nowego Tomyśla nastąpiła wymiana ludności, ponieważ Niemcy opuścili swoje gospodarstwa a ich miejsce zajęli miejscowi bądź przesiedleńcy z innych regionów Polski – wyjaśniają organizatorzy z Parku Etnograficznego – odrodziła się też uprawa chmielu, której okupanci niemieccy zabronili w czasie wojny.

Żniwa chmielowe na Lednicy będą składały się z dwóch części. Pierwszą z nich będą żniwa.

W tym czasie pokażemy cały proces związany ze zbiorem: chmiel będzie zrywany, suszony ogniowo oraz na wolnym powietrzu i pakowany do worków – informują organizatorzy.

Drugą częścią całego wydarzenia będzie Pępka, czyli swoiste podziękowania gospodarzy pracownikom zatrudnionym przy zbiorze chmielu.

Zapraszamy wraz z Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym na Żniwa chmielowe, które odbędą się w skansenie przy zagrodzie z Nowego Tomyśla w niedzielę 15 września od 12:00 do 17:00.

Bilety kosztują 20,00 zł (lub ulgowy 15,00 zł).

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (karczma) Foto: lepszyPOZNAN / S21

Tego samego dnia organizowane są tutaj Europejskie Dni Dziedzictwa, które odbędą się w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu, Grodzie w Grzybowie oraz na Ostrowie Lednickim.

To nie tylko okazja do poznania historii, ale także do cieszenia się przyrodą i atmosferą tego miejsca – podkreślają organizatorzy – Ostrów Lednicki, jedno z kluczowych miejsc w historii Polski, stanie się punktem spotkania trzech ważnych szlaków: Szlaku Piastowskiego, Szlaku Santiago de Compostela oraz Szlaku zabytków romańskich.

W ramach wydarzenia przewidziano liczne atrakcje łączące edukację z rozrywką. Uczestnicy wezmą udział w wykładach historycznych, warsztatach plastycznych, pokazach tradycyjnych technik budowlanych, a także grach terenowych, takich jak „Piasto-Szlak. Tajemnice i Zabytki” oraz „Szlakiem pyry.” Dla aktywnych przygotowano „Wykopkowe mistrzostwa o złotą haczkę.” Wydarzenie zakończy spacer z przewodnikiem oraz degustacja regionalnych potraw przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się na Ostrowie Lednickim w niedzielę 15 września.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach Foto: lepszyPOZNAN / S21
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / S21

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz