W połowie listopada rozpoczęły się prace przygotowawcze do jednej z najbardziej dyskutowanych nowych inwestycji w Poznaniu – nowoczesnego biurowca Bałtyk, który stanie przy Rondzie Kaponiera i na styku głównych arterii miasta. To wydarzenie o tyle ważne, że nie chodzi o budowę kolejnego wysokiego biurowca.
W samym centrum miasta powstaje nowy koncept nazwany Roosevelta 22 obejmujący istniejącą już Concordię Design, nowy budynek Bałtyku z przestrzenią biurową, restauracyjną z tarasem widokowym oraz Podwórko – plac pomiędzy nimi, który będzie pełnił funkcje społeczne, animujące różne środowiska.
W czasie “Tygodnia z architekturą” organizowanego przez SARP w Poznaniu będzie można wejść na plac budowy Bałtyku 14 maja o godz.15.00 (zapisy: tydzienzarchitektura@gmail.com trwają do 13 maja, decyduje kolejność zgłoszeń), a także zobaczyć prezentowaną w Concordia Design makietę całej inwestycji Roosevelta 22 i usłyszeć o idei tego miejsca.
Roosevelta 22 to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej i harmonijnego połączenia „starej” i „nowej” architektury.Za całość konceptu odpowiada znana na całym świecie holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries, a w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci.
Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Po trwających kilka lat pracach koncepcyjnych i projektowych budynek ostatecznie będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej.
Jak będzie wyglądał Bałtyk w swoim miejskim, architektonicznym otoczeniu mieszkańcy miasta mogą przekonać się zaglądając do Concordia Design, gdzie można obejrzeć makietę budynku. Autorami są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie i tworzyli makiety takich projektów jak Dom Edgara Kereta, czy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Makieta Roosevelta 22 jest sporych rozmiarów (87x127x56 cm) i znajduje się w szklanej gablocie. Wizualizuje nie tylko sam Bałtyk, ale jego najbliższe otoczenie: Podwórko i Concordię, tworzące koncept Roosevelta 22. Model ukazuje wzajemną korelację estetyczną wszystkich trzech podmiotów.
Dodaj komentarz