K U L T U R A

Żydowska synagoga w poznańskim gabinecie Hitlera

Cesarskie schody  Foto:

Niemieccy artyści rozpoczęli właśnie demontaż części wyposażenia pływalni, założonej przez nazistów w budynku dawnej poznańskiej synagogi. Elementy te zostaną wypożyczone, by stać się częścią instalacji w ramach wystawy „Oko pamięci”, której otwarcie nastąpi we wrześniu w Centrum Kultury ZAMEK.

Cesarskie schodyOd ponad dwudziestu lat urodzony w Poznaniu Horst Hoheisel i Andreas Knitz w swoich pracach związanych z pamięcią dokumentują najbardziej mroczną część niemieckiej historii – zbrodnie narodowych socjalistów poszukując równocześnie coraz to nowych możliwości tworzenia pomników nie jako postaci na cokołach z brązu czy marmuru, lecz nowych form upamiętniania. Stworzone przez nich pomniki znane są na całym świecie jako kontr-pomniki.

W ramach wystawy artyści przeniosą fragmenty niemieckiej pływalni z synagogi poznańskiej do gabinetu Hitlera w Zamku. Przed Zamkiem postawią pomnik Szarych Autobusów, które w hitlerowskich Niemczech przewoziły ofiary do komór gazowych. Pierwszy tego typu pomnik pojawił się w styczniu 2007 roku, w Ravensburgu, od tego czasu pomniki „wędrował” po wielu miastach Europy. Wcześniej pojawił się m.in. w Berlinie, Kilonii, Stuttgarcie czy Monachium.

W Zamku zobaczymy również rysunki Horsta Hoheisela, który od kilkudziesięciu lat szkicuje, codziennie dokumentując wydarzenia z życia. Prace na papierze pokazane zostaną w formie instalacji razem z rysunkami innego artysty – Rodrigo Yanesa.

Synagoga_Poznan_Stawna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz